Gündem

Covid-19 Sonrasında Yeni Bir Dünya Düzeni Oluşacak

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer İmer corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İmer açıklamalarında virüs sonrasında yeni bir dünya düzeni oluşacağını ifade etti.

Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer İmer yaptığı açıklamalarında corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu ve virüsten sonra dünyanın yeni düzeninin oluşacağını ifade etti.

Sencer İmer konu ile ilgili açıklamalarında “Bundan sonra ülkeler kendi ihtiyaçları için kendi topraklarında üretim yapma konusunda daha egemen bir politika izleyecekler. Bu Çin’in herkese ‘Ben vereyim’ yaklaşımını değiştirmiş olacak.” ifadelerine yer verdi.

YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ OLUŞUYOR

Prof. Dr. İmer yaptığı açıklamalarının devamında bundan sonra ülkelerin kendi ihtiyaçları için kendi topraklarında üretim yapma konusunda daha egemen bir politika izleyeceğin ifade ederek şöyle devam etti:

“ABD Başkanı Donald Trump ‘Biz her şeyi Çin’den almamalıyız, üretimlerimizi Amerika’ya taşımalıyız. Önce Amerika.’ dediğinde bunu kast etmişti. Bu politika koronavirüsten sonra tüm dünyaya yayılıyor. Yani yeni bir dünya düzeni oluşuyor diyebiliriz. Bu çok önemli bir sonuç. Yani milli ve ulus devlet kavramı önem kazanıyor. ‘Dışarıdan gelsin de gıdamı ilacımı öyle temin edeyim.’ yaklaşımı bitmiştir.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BESLEYEN BİR ABD OLMAYACAK”

PKK/PYD ve DEAŞ’ı destekleyen, besleyen bir ABD olmayacak. Silah bırakmayan terör örgütü olursa tüm ülkeler tarafından ortaklaşa yok edilecektir. Bundan sonra Türkiye’nin terörle mücadele konusunda eli daha da rahatlayacaktır. Göç hareketleri salgın açısından dünya için büyük bir tehlikedir. Engellenmesi gerekiyor. Bu da ancak o ülkelerin huzura kavuşmasıyla sağlanabilir. Bunun somut örneğini geçtiğimiz günlerde gördük. ABD, Afganistan’da Taliban ile anlaşarak barışın tesisi noktasında bir adım attı. Afganistan’da barış, huzur ve kalkınma sağlanırsa göç vermeyecektir.

İran ambargolar yüzünden perişan bir hale geldi. ABD yönetimi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu desteklemekten ve onun politikalarını yürütmekten vazgeçmelidir. Yoksa tüm dünya bu insanlık dışı uygulamadan vazgeçmesi için ABD’ye baskı yapmalıdır. Ambargonun kaldırılması ile ancak bu ülke virüsle mücadele edebilir. Aynı şey Venezuela için de geçerli. IMF’den 5 milyar kredi talep etti ve bu reddedildi. Bu yanlış politikalara bütün dünyanın karşı koyması gerekiyor.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir