Gündem

Covid-19 Tedavisi İçin Sevindiren Gelişme !

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından çok önemli bir açıklama yapılarak tedavide kullanılan ilacın yerli ve milli imkanlarla üretilebilmesi için başlatılan biyoeşdeğerlilik çalışmasında seri üretim aşamasına geçildiği vurgulandı.

GAÜN tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Açıklamda, Gaziantep Üniversitesi Teknoparkında faaliyet yürüten Farmagen firması, Atabay Kimya ve Sanayi Ticaret A.Ş. ile Novel Farma’nın ortaklaşa yaptığı çalışmaların sonuç almaya başladığı ifade edildi.

Bu çalışmaların sonucunda corona virüsü tedavisinde kullanılan yerli ve milli eşdeğeri geliştirilen ilaçlardan ikisinin seri üretimine başlandığı vurgulandı.

5 BİN KUTU HİBE OLARAK VERİLDİ

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür konu hakkında yaptığı açıklamalarında üretilen ilaçlardan 5 bin kutunun Sağlık Bakanlığına hibe olarak verildiğini belirtti.

Bununla birlikte Ali Gür ruhsatlandırma işlemi süren 3 ilaçla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kalan 3 ilacımız da yakın bir zamanda gerekli üretim prosedürünü tamamlayarak Türkiye’nin Kovid-19 mücadelesinde yerini alacak. Bu iki müjdemize ek olarak inşallah yakın bir gelecekte yeni üretim müjdeleri de vermeye devam edeceğiz”

İlgili Makaleler