Gündem

Covid-19 Tedbirleri İle Sokağa Çıkma Yasağı Gelmeli Mi? Uzman Yanıt Verdi

Corona virüsü kapsamında günlük yaşam için çeşitli tedbirler alındı ve çeşitli yasaklar getirildi. Bunun yanı sıra Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'a sokağa çıkma yasağının gelip gelmemesi hakkında bir soru soruldu.

Hürriyet’ten Hande Fırat, Türkiye’yi etkisi altına alan corona virüsü ile ilgili Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Mehmet Ceyhan ile bir röportaj gerçekleştirerek pik noktası ve sokağa çıkma yasağı hakkında sorular soruldu.

PİK NOKTASI

Bu bağlamda Mehmet Ceyhan pik noktası hakkında yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Çok yolumuz var. Pik noktasını bir tek Güney Kore erken yakaladı. Ne zaman olacağı, alacağımız tedbirlere ve bunları uygulamamıza bağlı. Unutmayalım, hızlı artışta sağlık sistemimiz çöker. O yüzden önceliğimiz artış hızının yavaşlatılması olmalı.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GEREKLİ Mİ?

Bunun yanı sıra Mehmet Ceyhan’a “Peki alınan tedbirler yeterli mi? Daha radikal tedbirlere gerek var mı? Sokağa çıkma yasağı gerekiyor mu?” diye de soruldu. Bu soruya Mehmet Ceyhan şöyle yanıt verdi:

“Benim gözlemim, ille de sokağa çıkma yasağı ilan etmek gerekmiyor. Şu son iki günde polis sokak sokak dolanıyor, ‘Evlerinize gidin’ diyor. Etkili bir yöntem. Şehirlerarası trafik önemli. Keşke özel araçlar için de kısıtlama getirilse. Bu önemli çünkü örneğin Ankara’da durum iyi, tedbirlere uyuluyor. Ancak dışarıdan gelenler olursa gayretinizin anlamı kalmaz, işe yaramaz. Bölgesel pandemi kurulları ve bölgesel kısıtlamaları da olumlu buldum.”

Peki size göre sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli midir? Corona virüsü tehtidine göre karşı alınan önlemler veya tedbirler yeterli mi? Aşağıdaki yorum bölümünden görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir