GenelGündem

COVID-19’un ilk belirtileri nelerdir?

Yeni tip koronavirüs olan COVID-19’un ilk belirtileri, en belirgin belirtileri nelerdir? Kaliforniya Üniversitesi (UC) San Diego Health'deki araştırmacılar, COVID-19 ‘un ilk en belirgin belirtilerini açıkladı. Eğer enfekte olmuşsanız ve henüz bir test yaptırmamışsanız, aşağıda verilen belirtilerin sizdeki etkisi üzerinden bir kanıya sahip olabilirsiniz. Peki, nedir korona virüsün ilk belirtileri? İşte ayrıntılar…

COVID-19 VİRÜSÜNÜN ENFEKTE OLMA BELİRTİLERİ

Koku ve tat kaybı anekdot olarak COVID-19 enfeksiyonları ile ilişkilendirilmiştir. Uluslararası Allerji ve Rinoloji Forumu’nda yayınlanan bir çalışmada, Kaliforniya Üniversitesi (UC) San Diego Health’deki araştırmacılar, duyusal kaybı, yeni koronavirüsün neden olduğu solunum hastalığı olan COVID-19 ile güçlü bir şekilde ilişkilendiren ilk ampirik bulguları bildirdiler.

KOKU VE TAT KAYBI

Kulak burun boğaz uzmanı ve baş ve boyun cerrahı olan Carol Yan, UC San Diego Health’de. “COVID-19’un aşırı bulaşıcı bir virüs olduğunu biliyoruz. COVID-19’un erken belirtileri olarak koku ve tat kaybının ciddi oranlarda azalmaktadır. Çalışmamıza dayanarak, koku ve tat kaybınız varsa, COVID-19 enfeksiyonu geçirme olasılığınız diğer enfeksiyon nedenlerine göre 10 kat daha fazladır. Bir COVID-19 enfeksiyonunun en yaygın ilk belirtisi sürekli 38’in üzerinde seyreden bir ateşin olmasıdır. İlk belirtiler arasında yorgunluk, koku ve tat kaybı sonrasında diğer semptomların belirtileri başlar.


Dr. Yan bu çalışmaların 1.480 covid hasta üzerinde yapıldığını ve bu belirtilerin yüzde 70’inde görüldüğü ve aynı şikayetlerin olduğunu belirtti.

DUYGUSAL BOZUKLUKLAR

Dr. Yan, aynı zamanda görülen belirtiler arasında, belirgin bir şekilde dugusal bozukluklarının görülebildiğini de belirtti. Yan, iyileşen hastalarda bu belirtilerin ne zaman kaybolacağına dair bir zaman aralığı da verdi.

2-4 HAFTA İÇERİSİNDE DÜZELİYOR

Yan, iyileşen hastalarda duygusal bozuklukların hızlı bir şekilde iyileştiğini ama tat alma kaybında ki iyileşmenin zaman aldığını belirtti. 2 ile 4 hafta aralığında, covid-19 olmuş bir hastanın tat ve koku alma duyularının iyileşebildiğini belirtti.

DİĞER SEMPTOMLAR NELERDİR?

Yeni koronavirüs enfeksiyonu belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ağır vakalarda enfeksiyon zatürreye, akut solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Bütün virüs türleri gibi zaman içinde sürekli evrimleşen koronavirüsler 2002 senesinden itibaren grip benzeri semptomlar gösteren daha ciddi sağlık sorunlarına neden olmaya başlamıştır.

Koronavirüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşma riski taşıyan, yani zoonik virüslerdir. Geçmişte MERS adıyla bilinen Orta Doğu Solunum Sendromu’nun develerden, SARS adıyla bilinen Şiddetli Akut Solunum Sendromu’nun da misk kedilerinden insana geçtiği düşünülmektedir.

Koronavirüs enfeksiyonlarının yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli olarak alkollü el dezenfektanları veya su-sabunla el yıkanması ve temizliği, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun mendil veya dirsek içi ile kapatılması, bu semptomları gösteren kişilerle yakınlaşmaktan kaçınılması yer alır. Kullanılan mendilin derhal çöpe atılması gereklidir.

Koronavirüs vakalarının görüldüğü yerlerde canlı hayvan pazarlarından uzak durulması tavsiye edilir.

Koronavirüsün belirtileri arasında en sık karşılaşılan semptomlar birkaç gün boyunca devam eden yüksek ateş, baş ağrısı ve kuru öksürük olarak bilinmektedir. Fakat bazı hastalarda aşağıdaki semptomlarda gözlemlenmektedir;

Nefes darlığı,
Balgamlı öksürük,
Boğaz ağrısı,
Kas ve eklem ağrıları,
Mide bulantısı veya kusma,
İştahsızlık,
Burun akıntısı,
Baş ağrısı,
Ağır solunum yetmezliği,
Böbrek yetmezliği gibi durumlar koronavirüsün belirtileri arasında yer alabilmektedir.
Koronavirüsü belirtileri gösteren kişilerin ilgili sağlık kurumlarına gitmeden önce, çevresindeki kişilere bulaştırmamak için maske takarak önlem alması gerekmektedir.

İlgili Makaleler