Gündem

Covid-19’tan Sonra Bir Salgın Daha: Lassa Salgını (Ölüm Oranı Korkuttu)

Dünya corona virüsü ile mücadele ederken bir salgın haberi daha geldi. Nijerya'da ortaya çıkan Lassa ateşi salgını ciddi boyutlara taşındı. Vaka sayısı 932 olurken 176 kişi de hayatını kaybetti.

Dünya genelinde corona virüsü salgını ile mücadele edilirken Nijerya’dan bir salgın haberi daha geldi. Hayvandan insana geçtiği ifade edilen lassa salgını ciddi boyutlara taşındı. Vaka ve ölüm sayısı korkutmaya başladı. Salgının her yıl yaşandığını söyleyen uzmanlar özellikle vakalarında Kasım ayı ile Mayıs ayı arasında yükselişe geçtiğini belirtti.

Salgının ilk olarak 1969 yılında ortaya çıktığı konuşulurken geçtiğimiz yıl salgının çıkış yeri olan Nijerya’da hükümet tarafından acil durum ilan edilmişti. Nijerya’da geçtiğimiz yıl 129 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetmişti.

176 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Nijerya hastalık Kontrol Merkezi tarafından bu salgın hakkında bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada lassa salgını şu anda 29 eyalete yayıldı. Bununla birlikte vaka sayısı 932 olurken 176 kişi de hayatını kaybetti. Hastalık süresinin de 2 ila 21 gün arasında değiştiği belirtildi.

Fare dışkısından insanlara geçtiği bilinen bu salgın, insandan insana da geçebiliyor. Kişi salgına yakalandığı zaman kanamalı yüksek ateş sebebiyle hayatını kaybediyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir