Gündem

Covid-19’tan Sonra yeni Virüs Hantavirüs Ortaya Çıktı ! İşte Belirtileri

Tüm dünya corona virüsü salgını ile uğraşırken Çin'den dikkat çeken bir haber geldi. Yeni virüs Hantavirüs gündeme geldi. Peki bu virüs nedir? Hantavirüs belirtileri neler? Detayları haberimizin devamında okuyucularımızla paylaşıyoruz...

Çin’den gelen iddianın ardından “Hantavirüs nedir? Hantavirüs belirtileri nedir, nasıl bulaşır?” sorularının yanıtı araştırılıyor. Genel olarak Amerika Kıtasında görülen ve birçok çeşidi bulunan bu Hantavirüs enfeksiyonu yabani farelerin idrar veya salyasına temas yoluyla bulaşabiliyor.

BELİRTİLERİ NELER?

Hantavirüsü, bulaştığı kişilerde ateş ve titreme, böbreklerde fonksiyon bozukluğu, baş ağrısı, kas, kol ve bel ağrısı, bulantı veya kusma, ishal, geçici olarak bulanık görme, öksürük, solunum bozukluğu, deri veya ciltte kanama gibi belirtilere neden oluyor.

Bir Güney Amerika ülkesi olan Arjantin’de Hantavirüsü nedeniyle 2013 – 2018 yılları arasında hayatını kaybedenlerin sayısının 111 olduğu belirtildi.

Peki Hantavirüs nedir?

Bir çok çeşidi bulunan hantavirüs genellikle Kuzey ve Güney Amerika’da görülüyor. Hantavirüsün en çok görüldüğü ülkeler Arjantin, Şili, Brezilya, ABD, Kanada ve Panama’dır. Bunlar dışında Çin, Kore ve Rusya’da da az da olsa rastlanmaktadır. Hantavirüsü yol açtığı hastalığa ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından böbrek sendromlu kanamalı ateş adı verilmektedir.

Hantavirüs yabani fareler ya da pamuk faresi adı verilen bir tür fareden bulaşmaktığı gibi bu farelerin anavatanı ise Güney, Orta ve Kuzey Amerikadır.

Fareler, virüsü vücutlarından atsalar bile uzun bir süre boyunca virüsü dışkılama veya salya yolu ile doğaya bırakırlar.

Farelerden doğaya salınan bu virüs bir süre sonra toz halinde havaya karışır ve solunum yolu ile insanlara da bulaşır. Ayrıca doğada yetişen sebze ya da meyvelere bulaşması ile de insanlara geçebilir. Virüsü taşıyan bir kemirgenin insanı ısırması ile de insana bulaşabilir.

Hantavirüs Belirtileri Nelerdir?

Konu ile ilgili olarak Hantavirüs belirtileri arasında ani başlayan ateş, titreme, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı, kusma ve ishal yer almaktadır. Hantavirüs bulaşan bir kişide böbrekler görevini tam olarak yerine getiremez ve bunun sonucunda az veya hiç idrar yapamama görülür.

Tüm bunların yanı sıra bu kişilerde geçici olarak bulanık görme, öksürük, solunum bozukluğu, deri ve ciltte kanama gibi belirtiler de görülür

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir