Gündem

Covid-19’u Yenen Bilim Kurulu Üyesi Ünal: Bu Kadar Tedbire Bana Nasıl Bulaştı?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ünal, 3 hafta içerisinde Covid-19’u yenerek sağlığına kavuştu. Bir yandan tedavi görürken bir yandan da sosyal medya hesaplarıyla da mücadele ettiğini kaydetti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Covid-19 salgını ile mücadelede en önde bulunan kişilerden biri ve Covid-19’u yenerek sağlığına tekrar kavuştu. Bu tedavi sürecinde, adına açılan sahte hesaplarla da mücadele etmekle de uğraştığını belirten Ünal, virüsün nasıl bulaştığına dair net bir bilginin bulunmadığını dile getirdi.

HASTALIĞIN BAŞLARINDA HAFİF GEÇİRİYORDUM

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dört hafta önce halsizliğim ve bitkinlik şikayetlerim vardı. Çalışmaktan olduğunu düşünüyordum. Hafta sonu halsizliğim o kadar arttı ki hastanemde servis vizitemi tamamlayamadım. Eve gidip dinlendim, ancak akşama ateşim yükseldi. Böyle bir durumda aksi ispat edilmediği sürece ne olduğu bellidir. Ertesi sabah yüksek ateş, halsizlik bitkinlik ve şiddetli kas ağrısı yakınmalarıyla kendi hastanemde test yaptırdım. Testim pozitif çıktı ve tedaviye evde başladık.”

“Prof. Ünal, hastalığın ilk zamanlarında hafif geçirdiğini ama sonrasında ateşinin yükseldiğini aktararak, “Halsizlik ve bitkinle birlikte kas ağrısı yaşadım ama öyle bir kas ağrısı ki gece sizi uyutmayacak kadar şiddetli oluyor. Halsizlik, bitkinlik, kas ağrısı ve ateş devam ederken, çok şiddetli bir ishal başladı. Ama bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal öyle bir tablo ki, kaybedilen su da ayakta duracak halim kalmadı. Öyle olunca hastaneye yattım. Sağ olsun Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ndeki arkadaşlarım bana çok iyi baktılar” sözlerini dile getirdi.

BU HAFTA İŞE BAŞLADIM

Prof. Ünal, Covid-19 tedavi sürecini şöyle aktardı:

“Bulantı ve kusma olduğu için eksik olan sıvının yerine konması, damardan beslenmenin düzgün yapılmasıyla 7-8 günlük tedavinin sonunda oldu. Kendime geldim, toparladım. Bu arada ateşim düştü, kas ağrılarım azaldı. Laboratuvar değerlerimde epey bir bozukluklar vardı, onlar yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Böylece üçüncü haftaya geçerken, oldukça iyi seyredilecek durumda eve geri döndüm. Bir hafta da evdeki tedavi sürecim devam etti.”

“İki tane PCR testim negatif çıktı, artık ben virüsü vücudumdan attım. Antikorlarım da takip eden günlerde pozitif hale geldi. Bu hafta işe başladım. Bu süreci ailem, beni takip eden doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanları arkadaşlarım, dostlarım ve beni sevenler sayesinde atlattım”

BU KADAR TEDBİRE NASIL VİRÜS KAPTIM?

“Kaygılarımdan biri işlerimi yarım bırakmaktı” şeklinde konuşan Ünal, işinin başına geri döndüğünü ekledi. Prof. Dr. Ünal, şöyle devam etti:

“İlk olarak, ben bu işin başında eğitim verenlerden biriyim. İnsanları ‘Maskenizi takın, ellerinizi yıkayın’ diye uyarıyorum. Sağlık personeline ayrı anlattım, vatandaşlara ayrı anlattım. Benim yakalanmam da ise, bu değişik bir hastalık yani ne kadar tedbirli olursanız olun, özellikle hasta odasına giriyorsanız -ki esas işim- orada maske, eldiven, şapka üzerine gömlek giyilecek. Bunları sık sık yaptığınız zaman dahi bir yerlerde hata olabiliyor. Nerede olduğunu bilmiyorum. Ama bir şey oldu ki, bana bulaştı.”

“İl Sağlık Müdürlüğü temaslarımı öğrenerek, herkesi tek tek test etti. Çok şükür, bir bulaş söz konusu değil. Ben bu kadar tedbirliyken, bana bulaştıysa, ‘Acaba ben başkalarına bulaştırdım mı?’ sorusu insanın beynini hemen kemirmeye başlıyor. Onun için Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı filyasyon var. Ben kimlerle temas ettim diye düşünürken, il sağlık müdürlüğünden arkadaşlar beni aradı. Temaslarım öğrenilerek, herkes tek tek test edildi. Çok şükür, bir bulaş söz konusu değil”

BEN NE OLACAĞIM? DİYE DE DÜŞÜNDÜM

Prof. Ünal, “Önemli sorumluluklar yüklendik, hasta bakımı, hastanenin planlanması, Bilim Kurulu. Dışarıda kendi meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza eğitim programlarının bir süre yapılamayacağını düşündüm. Bunlarla eş zamanlı olarak ‘Ben ne olacağım?’ sorusu da aklımda takıldı. ‘Acaba süreç ağır seyreder ve kötü bir sonuç olur mu?’ diye düşündüm; ancak kendimi Hacettepe sistemine emanet ettim, bana en iyi şekilde bakılacağını biliyordum” şeklinde ifade etti.

“Sahte hesaplar söylemediğim sözleri benim adıma yazıyorlar”
Zorlu süreçle mücadele ederken sosyal medyada benim adıma sahte hesaplar açıldığını öğrendiğini belirten Ünal, “Arkadaşlarım benim adıma yazılan yorumları ilettiklerinde durumu öğrendim. Başlarda haberlerden alıntı yapan hesaplar, ilerleyen dönemlerde benim hiç söylemediğim yorumları da paylaştı” diye konuştu.

BU KONUDA HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATACAĞIM

Ünal, hakkında açılan sahte sosyal medya hesapları ise şu şekilde:

“Bu konuda hukuki süreci başlatacağım. Bu nedenle kendi hesabımdan, video çekerek bu hesap dışında kişisel sosyal medya hesabım olmadığını duyurdum. Başkalarının adına, hiç söylemediği sözleri söylemiş gibi göstermek çok yanlış.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler