EkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Açıkladı! 2 Milyon 300 Bin Haneye Maddi Yardım ! 610 – 1625 Lira Ödeme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları kapsamında 2 milyon 300 bin haneye maddi destek verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında 'ihtiyacı olan vatandaşların devletinden yardım istemeye çekinmemesini' istemişti. Bu bağlamda ailelere 610 lira ila 1625 lira arasında bir ödeme yapılacak. Bu destek ödemesinin detaylarını haberimizin devamında okuyucularımızla paylaşıyoruz..

Milyonlarca kişiye devlet tarafından maddi destek veriliyor. Hemen başvuru yapabileceğiniz gibi 610 lira ila 1625 lira arasında destek alabileceksiniz. Peki desteklerin detayları neler? Nasıl başvuru yapılır? Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında ihtiyacı olan vatandaşların devletinden yardım istemeye çekinmemesini istemişti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 milyon 300 bin aileye maddi destek sağlanacağını belirtti.

Bu bağlamda destek ödemeleri için vatandaşlar bugünden itibaren kampanya için başvuru yapabileceklerdir. Vatandaşlar Valilik ve Kaymakamlıkları aramak sureti ile kampanyaya başvuru yapabileceklerdir.

HANELERE 1000 LİRA ÖDEME

İhtiyaç sahibi ailelere ayrıca 1000 lira corona virüsü yardımı yapılacak. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk açıklamalarında ödeme tarihlerini açıkladı. Corona virüsü nedeniyle 2 milyon 111 bin haneye 1000 lira ödeme yapılıyor. 1 Nisan 2020 tarihinde başlayan bu ödemeler hanelere ödenmeye devam ediyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu 1000 lira destek ödemelerinin dışında diğer sosyal yardımlara da başvuru yapabilirsiniz. Bakanlığın verdiği 1000 lira ödemeden yararlanamayan vatandaşlar aşağıdaki yardımlara başvuru yapmak sureti ile aldıklarında 1000 lira ödemeyi almaya hak kazanacaklardır.

ARAYARAK BAŞVURU

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şahsen başvuruların alınmayacağı bu bağlamda telefon ile başvuruların yapılması gerektiği ifade edilmişti. Sosyal yardımlardan faydalanan hanelerin başvuru yapmasına gerek olmadığı bu hanelere ödemelerin zaten yapılacağı belirtildi. Bakan Selçuk diğer ihtiyaç sahiplerinin SYDV, Valilik ve Kaymakamlıkları arayarak başvuru yapabileceğini belirtti.

ZAM YAPILDI

Bakan Selçuk yaptığı açıklamalarında vakıflara her ay aktarılan kaynağın 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkarıldığını belirtti. Bu bağlamda aşağıda belirtilen yardımlara yüzde 30 oranında zam yapıldığı belirtildi.

VERİLEN YARDIMLAR

Devlet tarafından 65 yaş üstü vatandaşlara maddi durumunun yetersiz olması durumunda aylık olarak 750 lira ödeme yapıyor. Bu tutar Temmuz ayında 800 lira olacak. Engelli maaşı kapsamında engel oranı yüzde 40-90 arası olanlara aylık 537 lira ödeme yapılıyor. Engel oranı yüzde 70 ve üzerinde olanlara ise 805 lira ödeme yapılıyor. Evde bakım parası kapsamında yaşlı ve engelli yakınına bakanlara aylık 1619 lira ödeme yapılıyor. Bu tutar Temmuz ayında 1625 lira olacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir