Kamu Haberleri

Cumhurbaşkanı Başdanışmanının Görevleri Nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanları hakkında vatandaşlar tarafından çeşitli araştırmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu anda 66 Başdanışmanı bulunuyor. Peki Başdanışmanların görevleri nelerdir?

Resmi Gazete’de son dönemde daha sık yapılan atamalar sebebiyle özellikle sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarının görevleri araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Türkiye gündeminin maddelerinden biri haline geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerinin ofisine dağıtılan telefon rehberi ile sayısı açıklanan başdanışmanların görevleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Wikipedia üzerinden “Cumhurbaşkanı’nın Kaç Başdanışmanı Var?” sorusunun yanıtı çıkıyor. Son yapılan güncel atamaların da Resmi Gazete’de yayımlanması ile beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hali hazırda 66 başdanışmanı bulunuyor.

Bu konu hakkında bazı soruların yanıtına arama motorları üzerinden ulaşılamıyor. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı tarafından bu konudaki soruların yanıtı bekleniyor.

BU SORULARIN YANITI BEKLENİYOR

İşte Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yanıtı beklenen sorular:

1-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarının güncel sayısı Wikipedia’da belirtildiği üzere 66 mıdır? Değilse gerçek sayı nedir?

2-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarının görev tanımları nelerdir?

3-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları maaş alıyor mu? Alıyorsa hangi bütçe kaleminden karşılanıyor ve ne kadar maaş alıyorlar?

4- Bazı yayın kuruluşları ve sosyal medyada sıkça dile geldiği gibi mükerrer maaş alıyorlar mı? Yani üstlendikleri her görevden ayrı ayrı maaş aldıkları doğru mu?

Canan Baykız

İlgili Makaleler