Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: 672 Lira Maaş Ödemesi Yapılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında 805 bini aşkın sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara 672 lira maaş ödemesi yaptıklarını belirtti. Bunun ardından bu maaş ödemesinin şartları araştırılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlenen kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında verilen desteklere de değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında sosyal güvencesi olmayan 805 bini aşkın 65 yaş üzeri vatandaşa 672 lira maaş ödemesi yaptıklarını belirtti. Bunun üzerine bu maaş ödemesi için şartlar ve başvuru detayları araştırılmaya başlandı.

“672 LİRA YAŞLILIK AYLIĞI ÖDEMESİ YAPIYORUZ”

Konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“Koronavirüs salgınında özellikle Batı ülkelerindeki en büyük dramlar maalesef yaşlı bakım evlerinde yaşanmıştır. Türkiye olarak elbette kimsesiz tüm vatandaşlarımız gibi yaşlılarımıza da sahip çıkıyoruz. Kamuya ait huzur evlerinde hayatlarını sürdüren 27 binin üzerindeki yaşlımıza her türlü ihtimamı gösteriyoruz. Sosyal güvencesi olmayan 805 bini aşkın 65 yaş üzeri vatandaşımıza ayda 672 lira yaşlılık maaşı ödemesi yapıyoruz. En düşük emekli maaşını bin 500 liraya çıkartarak yaşlılarımıza ilave bir destek sağladık. Sağlık hizmetlerinden yaşlılarımızı öncelikle yararlandırıyoruz.

“5 YAŞLI VEYA KRONİK HASTALIĞI OLAN VATANDAŞIMIZA HİZMET GÖTÜRDÜK”

Evde bakım hizmetleriyle, ihtiyacı olan yaşlılarımızın ihtiyaçlarını evlerinde karşılıyoruz. Salgın hastalık döneminde oluşturduğumuz Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla 5 milyon yaşlı veya kronik hastalığı olan vatandaşımıza evinde hizmet götürdük. Bu vatandaşlarımızın alışveriş ihtiyaçlarından emekli maaşı ödemelerine, maske, kolonya dağıtımına kadar pek çok hizmetleri Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından verildi.

“ÖRNEK BİR DAYANIŞMA SERGİLEDİLER”

Öğretmen, imam, polis, bekçi, jandarma başta olmak üzere kamu görevlileri ile gönüllülerden oluşan 146 bin Vefa Sosyal Destek Grubu mensubu kardeşimizin her birine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Ayrıca, AK Parti, MHP, CHP ve diğer partilerden bin 119 belediye de Vefa Sosyal Destek Gruplarına yardımcı olarak bu zor zamanda örnek bir dayanışma sergilediler.”

VERİLEN DESTEĞİN KAPSAMI/ŞARTI

Verilen 672 lira maaş ödemesinin kapsamı “Sosyal güvencesi olmayan ve kendisi ile eşinin ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan kişilere yapılır.” şeklinde belirtildi. 65 yaş üstü vatandaşlara her ay verilen maaş için vatandaşların evlerinin gelirinin 2020 yılı için en fazla 701,32 TL olması gerekmektedir. Bu tutardan az geliri olan 65 yaş üstü vatandaşlara aylık bu ödemeler yapılır.

BAŞVURU DETAYLARI

Vatandaşlar sadece kimlik ile başvuru yapabiliyor. Başvuru yapmak isteyenler kimlik kartı ile müracaatını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl-İlçe Müdürlüklerine yapacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler