EkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Bu Sektörlerde KDV ve SGK Primleri Ertelendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında bazı sektörleri belirterek KDV ve SGK primlerinin ertelendiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Corona Virüsü tedbirlerini açıkladı.

Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı sektörlerde KDV ve SGK primlerinin 6 ay ertelendiğini ifade etti.

Konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

“Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere de yer verdi:

“Finans kuruluşlarından, bu ortamda istihdamın muhafazası ve ekonomik büyümenin sürdürülmesi için kredi şartlarının esnetilmesine yönelik adımlar bekliyoruz.

Tüm finans kuruluşların; kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma uygulamalarından özenle kaçınmasını istiyoruz.

Bunun yanında, kurumsal firmaların, KOBİ’lerin, bireysel kesimin, geçici iş ve ciro kaybı veya benzeri nedenlerle gelir kaybı yaşayanların, kredi borçlarıyla ilgili taksit, öteleme, yapılandırma, düzenleme taleplerine süratle ve olumlu cevap verilmelidir.

Türkiye Bankalar Birliğinin bu konuda aldığı tavsiye kararına, tüm finans kuruluşlarının uyacağına inanıyoruz.

Biz de bu süreci yakından takip edeceğiz.

Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle, KOVİD-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir