Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Ekonomiye güven arttı, Türkiye büyüyecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknopark 2. Etap Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında ekonomiye güvenin arttığını ve bu yıl Türkiye’nin büyüyeceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Teknopark 2. Etap Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl kurulan tuzaklar yüzünden geride kaldığımızı belirten Erdoğan bu yıl tüm tuzakları atlattığımızı belirterek, “Milli gelirde, ihracatta, kalkınma verilerinde görülen değerler bize bu cesareti veriyor. Türkiye’yi küresel yatırımın merkezi yapacağız. Geçen yıl dıştan gelen tehditler nedeniyle, hedeflerimizin biraz gerisinde kaldık. Bu yıl tüm tuzakları atlattık. Bu yıl ülkemizin pozitif yönde büyüyeceği ön görülüyor. Ekonomiye olan güven artıyor. Üretim cephesinden rekorlar gelmeye devam ediyor. İç talep güçleniyor. Tüç iş dünyamıza sesleniyorum: Zaman yatırım zamanıdır. AR-GE desteği veriyoruz, istihdam desteği veriyoruz. Biz üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Girişimci de üzerine düşeni yapsın. Sonra çok geç kalırlar. İnşallah Türkiye’yi en kısa sürede 2023 hedeflerine ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

18 yılda bir çok teknoloji merkezi kazandırıldı

Yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bilim üzerindeki çalışmalarına yönelik bilgiler veren Erdoğan, Türkiye’ye 18 yılda bilimi, teknolojiyi ve inovasyonu destekleyecek merkezleri kazandırdıklarını ifade etti. Erdoğan, “Teknopark İstanbul’u, kazandırdık. Teknopark İstanbul, sunduğu nitelikli altyapı, atölye, laboratuvar ve sosyal imkanlarıyla yabancı şirketleri de cezbediyor. Teknopark İstanbul’da 312 şirket 5 binin üzerinde çalışanı istihdam ediyor. Teknopark İstanbul, yabancı şirketleri de tercih ediyor. Bunların arasında küresel otomotiv şirketleri, Boeing’in inavosyon merkezi de var.” dedi.

“Türkiye yapamaz” diyen zihniyet 60 yıl kaybettirdi

Yerli otomobille ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getiren Erdoğan bu konudaki görüşlerini, “Yerli ve milli otomobil beyin takımı bilişim vadisinde çalışmalarını sürdürüyor. Araştırmacılar tecrübelerini ülkemize aktarıyor, gençlerimize rol model oluyor. Türkiye yapamaz diyen bu zihniyet ülkemize 60 yıl kaybettirdi. Biz bu adımı attık gördük ki Türkiye’nin gücü bu proje için yeterli. Bir çok Türk mühendis yurt dışındaki önemli işlerini bırakıp sırf bu projede yer almak için ülkelerine döndüler.” Şeklinde ifade etti.

Şimdi üreticinin yatırım zamanıdır

Konuşmasında iş insanlarına seslenen Erdoğan “Buradan tüm iş dünyamıza sesleniyorum ki zaman yatırım zamanıdır. Hükümet olarak yatırım AR-GE istihdam desteği veriyoruz. Faizler düşmüş vaziyette. Şimdi üreticinin ciddi anlamda yatırım zamanıdır. Girişimci de üzerine düşeni yapsın diyorum sonra geç kalırsınız. Türkiye’yi en kısa zamanda 2023 hedeflerine kavuşturacağız.” Dedi.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir