Eğitim

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Lisans öğrencilerine aylık 750 TL burs verilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı ardından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK aracılığı ile lisans öğrencilere ayık 750 TL olarak ödemesi yapılacak burs programının başlatılacağını duyurdu. Peki, burslara başvurular nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK vasıtasıyla kısa adı ‘Star’ olan Stajyer Araştırmacı Burs Programı hakkında açıklamada bulundu. Lisans seviyesinde öğrenciler için programın başlatılacağı açıklandı. Erdoğan konuya ilişkin olarak, “Lisans eğitiminin her seviyesindeki 1000 gencimiz, TÜBİTAK enstitülerinde ya da TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinde görev almak suretiyle bu programdan faydalanabilecek. Ülkemizde ilk defa hayata geçen bu denli büyük proje tabanlı lisans burs programının gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı. Peki, burs programına başvuru şartları nelerdir? Başvurular ne zaman yapılacak?

İşte TUBİTAK açıklamasına göre burs programı hakkındaki detaylar

Başvuru Koşulları

T.C. vatandaşı veya 5901 sayılı kanunda geçen Mavi Kart sahibi olmak

Herhangi bir kurum/kuruluşta tam veya kısmi zamanlı çalışmıyor olmak

Türkiye’de lisans derecesi veren bir programda kayıtlı olmak

OHAL kapsamında yürürlüğe konulan Kanun Hükmünde Kararnameler ile doğrudan veya anılan Kanun Hükmünde Kararnamelerde öngörülen usuller çerçevesinde meslekten, kamu görevinden veya ilgili kurumların teşkilatından çıkarılmamış olmak

Özel öğrenci statüsünde olanlar ve pasif öğrenciler (kaydı dondurulmuş vb.) bu çağrı kapsamında bursiyer olamaz.

Başvuru Yöntemi

Başvurular BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi (e-bideb.tubitak.gov.tr) üzerinden çevrim içi olarak yapılır. Elektronik başvuru sistemine yüklenen dosyaların açıldığının ve doğruluğunun başvuru sahibi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Çevrim içi başvuru haricinde BİDEB’e e-posta/posta ile veya başvuruların kapanmasından sonra gönderilen belgeler değerlendirmeye alınmaz.

Başvuru belgelerinin Türkçe olması gerekmektedir.

Başvuru sırasında yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bilgi verenler, hukuken sorumlu olacaklardır. 3.3.4. Başvuru geri çekme işlemi her aşamada yapılabilir. Geri çekme işlemi için başvuru yılı ve dönemini belirten imzalı bir dilekçenin program e-posta adresine (star@tubitak.gov.tr) gönderilmesi gerekmektedir. Dilekçenin BİDEB’e ulaşmasını takiben güncelleme işlemi yapılır.

Başvuru Tarihi

Açılış tarihi 2 Kasım 2020
Kapanış tarihi 30 Kasım 2020

İlgili Makaleler