Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği’nin Tam Üyeliğine Ulaşmakta Kararlıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün gerçekleştirdiği açıklamalarda, Avrupa Birliği'ne tam üye olmakta kararlı olunduğunu belirtti. Erdoğan, kaleme aldığı mektupta AB ile Türkiye'nin ilişkilerini yeniden canlandırmak üzere değerlendirmeler yapılması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla AB Türkiye Delegasyonu’na kaleme aldığı mektubu gönderdi ve mektupta AB ile Türkiye’nin ilişkilerine değindi.

BU KEZ ORTAK DÜŞMANIMIZ VİRÜS

Avrupa Birliği’ne tam üye olmakta ısrarcı olunduğunu belirten Erdoğan’ın mektubu ise şu şekilde:

“Schuman Deklarasyonu’nun ardındaki düşünceler, tüm dünyayı yıkan bir savaşın ardından Avrupa’nın küllerinden yeniden doğmasını, ülkelerin farklılıklarını ve düşmanlıklarını bir kenara bırakarak barış, güvenlik, kalkınma ve refah için biraraya gelmesini sağlamıştı.

“Bugün yine yıkıcı bir felaket ile karşı karşıyayız. Bu kez ortak düşmanımız, hiçbir sınır tanımayan, sadece sağlığımızı değil refahımızı, sosyal düzenimizi ve insani bağlarımızı tehdit eden bir virüs.”

“HER FELAKETİN FIRSATLARI DA BERABERİNDE GETİRDİĞİ UNUTULMAMALIDIR”

“Bu gözle görülmeyen küçük düşman bize, son dönemde unutma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız, popülist politikalara ve kısa dönem ulusal çıkarlara feda etmeye hazır hale geldiğimiz “birlik olma”nın, birlik içinde güçlü olmanın anlamını tekrar hatırlatmıştır. Her felaketin fırsatları da beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.”

“Avrupa Birliği’nin doğru ve zamanında atacağı adımlarla bu krizden de güçlenerek çıkacağına inanıyorum. Ayrımcılık ve nefret dili bir kenara bırakıldığında, Avrupamızın ortak menfaati küçük siyasi oyunlara veya ulusal çıkarlara feda edilmediğinde, kapsayıcı ve adil olunduğunda daha güzel günlerin bizim olacağına inancım tamdır.”

ÜLKEMİZ PEK ÇOK AB ÜLKESİNE ÖRNEK OLABİLECEK DÜZEYDE

“Önümüzde hem salgınla mücadele hem salgın sonrası dönemde ekonomik açıdan yeniden toparlanma hem de kıtamızı etkileyen bölgesel gelişmeleri yönlendirme ve düzensiz göç ile terörle mücadele çalışmalarına ağırlık vereceğimiz zor günler bulunmaktadır. Bu zor günlerin, Türkiye – AB ilişkilerini yeniden canlandırmak konusunda sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz.”

“Şimdiye kadar ülkemize pek çok konuda ayrımcı ve dışlayıcı tutum takınan AB’nin, artık hepimizin aynı gemide olduğunu anladığını umuyorum. Salgın döneminde pek çok AB üyesi ülkenin ülkemizden yardım talebinde bulunduğu, ülkemizin sağlık sistemi ve aldığı önlemler ile pek çok AB üye ve aday ülkesine örnek olabilecek düzeyde bulunduğu görülmüştür.”

“TÜRKİYE’NİN KATILIMI KUCAKLAYICI BİR VİZYON KAZANDIRACAK”

“AB üyeliğine aday, müzakere eden, AB ile gümrük birliği içinde olan, AB’nin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından Türkiye’nin, Birliğin salgın süresince ve salgın sonrası dönemde alacağı tüm önlemlere ve çalışmalara katılması AB’yi ancak daha güçlü kılacaktır. Dönem her alanda güçlerimizi birleştirme dönemidir.”

“Ülkemizin tam üyeliği ekonomik, siyasi, güvenlik ve sosyal katkıların yanı sıra Avrupa Birliği’ne daha katılımcı ve kucaklayıcı bir vizyon kazandıracak ve AB’yi küresel bir aktör haline getirecektir.”

“TAM ÜYELİĞE ULAŞMAKTA KARARLIYIZ”

“Türkiye olarak, müzakere sürecinde karşılaştığımız tüm zorluklara rağmen stratejik hedef gördüğümüz Avrupa Birliği’ne tam üyeliğe ulaşmakta kararlıyız.”

“Bu düşüncelerle, “Avrupa Günü”nün, kıtamızın bugün içinde bulunduğu durumun ve geleceğine ilişkin planların, yapıcı ve vizyoner bir yaklaşımla değerlendirilmesine vesile olmasını diliyor, vatandaşlarım başta olmak üzere tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü’nü tebrik ediyorum.”

AB GÜNÜ MESAJINIZI ALDIK

Delegasyonun Erdoğan’a cevabı ise “Ekselansları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Günü mesajını aldık. Sayın Cumhurbaşkanı, İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederiz!” şeklinde oldu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler