Kamu Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz yine vergiyi sigaraya bindireceğiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’ dolayısıyla video konferans yöntemiyle gençlerle buluştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan sigaraya yine zam geleceğinin sinyallerini verdi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “ Sigara fiyatlarını artıralım, belki o zaman bu işten yavaş yavaş kaçarlar diye düşünüyoruz fakat yine de kaçmıyorlar nedense? Ama biz yine vergiyi sigaraya bindireceğiz, böylece de bu yola devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’ dolayısıyla video konferans yöntemiyle gençlerle buluştu. Sigaraya yine zam geleceği sinyallerini veren Erdoğan, “Biz bu sigara müptelası olan vatandaşlarımızı çok seviyoruz. Onların sigara fiyatlarını artıralım, belki o zaman bu işten yavaş yavaş kaçarlar diye düşünüyoruz fakat yine de kaçmıyorlar nedense? Ama biz yine vergiyi sigaraya bindireceğiz, böylece de bu yola devam edeceğiz. Özellikle BM, Yeşilay, TÜBİTAK olarak da bu konudaki vergi dışı çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bu mücadelemizi de sonuna kadar devam ettireceğiz.” açıklamasını yaptı.

Corona virüsten sigara içenler daha fazla etkileniyor

Açıklamalarında sigaranın 50’den fazla hastalığa sebep olduğunu açıklayan Erdoğan, “Covid-19 virüsü tıpkı tütün ürünleri gibi en büyük tahribatı akciğerlere yapıyor, geride telafisi imkansız hasarlar bırakıyor. Sigara içenler, tütün ürünleri kullananlar Kovid-19 hastalığından, içmeyenlere göre daha olumsuz etkileniyor. Ayrıca bilimsel araştırmalar sigaranın 50 farklı hastalığın sebebi ve tetikleyici olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Daha önce de zam gelmişti

Sigara vergisine 13 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de ‘Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarları Hakkında Karar’ konulu yazı ile zam geldiği öğrenilmişti. Resmi Gazete kararı ile sigaradaki vergi yükü yüzde 85.6’ya çıktı ve sadece asgari maktu vergi tutarı bir dal sigara için 38.99 kuruştan 45.69 kuruşa yükseltildi.

İlgili Makaleler