Kamu Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19 İçin Yeni Tedbirleri Duyurdu !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu ve tedbirleri duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında corona virüsü için yeni tedbirleri belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarındaki tedbirler ise şöyle:

30 Büyükşehir ile Zonguldak’ta araç giriş çıkışı kapatıldı. Lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılmayacak. İlk etapta 15 gün süreyle yapılacak.

65 yaş üzerine uygulanan sokağa çıkma yasağı 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldi. 1 Ocak 2020 tarihi ve üstü doğumlular sokağa çıkamayacak.

Pazar yerleri ve marketler gibi alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak.

Yarından itibaren kararlar alınıp uygulanacak.

Kalabalık oluşturacak şekilde 3 adım mesafe koymayanlara ikazlar devam edecek.

Tedbirlere uymayanlara adli ve idari cezalar gelecek.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

Taşıyıcıdan virüs kapan genç muhasebeci, hastanede 57 yaşındaki bir görevliye bulaştırdı. Genç muhasebeci ve görevli hayatını kaybetti. Virüs taşıyan virüsü bir iş arkadaşına bulaştırdı. Virüs taşıyan bu olayda virüsün ilk taşıyıcı kendisi gibi yayılıma kaynaklık edecek kişiye bulaştırdı. Bu örneği göz önünde bulundurmanızı ve her gün yeni tanılar konduğunu hatırlamanızı rica ediyorum. Dün itibarıyla 2 bin 46 kişide virüs tespit edilmişti.

Bu kadar kişi gözlem ve tedavi altına alınmadan önce de virüs taşıyordu. Çoğu toplum içindeydi. Şüpheli görünüp karantinaya alınmadan önce günlük işlerini sürdürüyorlardı.

18 bin 135 hastanın her birini virüs taşıyan yerine koyun. Bu kişilerin temas çevrelerin gözlem altına alındığını bir an için unutun. Yayılımın ne kadar kolay, hızlı olduğunu hatırlayın. Ortada bir gerçek var fakat bu umut kırıcı bir gerçek değil. Virüsün yayılım zincirini kıracak tedbir belli, temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz.

Büyüklerimizi uyarıyorum evden çıkmayın. Ailelerimizi uyarıyorum büyüklerimizi riskten koruyun. Gençlerimizi uyarıyorum virüsü taşıyıp taşımadığınızı bilemezsiniz. Geldiğimiz noktada alınması gereken yeni tedbirler var. Genç nüfusun hareketliliği virüsle mücadelemizde en zayıf noktalarımızdan biri. Bilim Kurulumuz salgının riskle seyrettiği yerlerde hareketliliği kısıtlayıcı daha sıkı tedbirleri tavsiye kararı aldı.

Cumhurbaşkanımız bu konudaki takdirlerini açıklayacaktır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir