Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Geçtiğimi Gün Müjdeyi Vermişti; Düşük Faizli Konut Kredilerinin Detayları Belli Oldu! 2 Milyon TL’ye Kadar…

Artan kiraların ardından vatandaşların zor durumda kaldığı ve kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle konut kredilerinden de kolay kolay yararlanamadığı şu günlerde Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir karar, vatandaşlara müjde gibi geldi. Son kabine toplantısının ardından bakanlık destekli olarak düşük faizli konut kredisi verileceğinin müjdeleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ayrıntıların açıklanacağını duyurmuştu. Ayrıntılar belli oldu.

Kamu bankaları tarafından vatandaşlara sunulacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile ortaya çıkan yüzde 0,99 faiz oranlı konut kredisinin detayları belli oldu. Konuyla ilgili yetkilendiren Hazine ve Maliye Bakanlığı, “İlk Evim Konut Finansmanı” desteği için başvuruların başladığını duyururken, detayları da açıkladı. Öte yandan “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” için Merkez Bankası’ndan yapılacak olan düzenlemenin bekleneceği öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “İlk Evim Konut Finansmanı” Desteğinin Ayrıntılarını Açıkladı

Başvuruların başladığı “İlk Evim Konut Finansmanı” ile ilgili detaylı bir açıklama gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisinin şartlarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından ise, konut kredisinin aşağıdaki şartlar doğrultusunda kullandırılacağı öğrenildi:

“-İlk Evim Konut Finansman Desteği 2 milyon lira değerine kadarki birinci el konutlara verilecek, konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek.

-Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecek.

-Krediye başvuru tarihi itibarıyla başvuru sahibinin, tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

-Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir, ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

-Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.

-10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde, aylık 0,99 faiz oranı uygulanacak.

-Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek.

-Vatandaşlar, bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecek.”

Örnek Ödeme Planı Açıklandı

Yüzde 0,99 faizle ve 120 ay vade ile kullanılacak olan “İlk Evim Konut Finansmanı” desteği kapsamında örnek ödeme planları da açıklayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu kapsamda alınacak olan 100 bin TL bir kredinin toplam geri ödemesinin 171 bin 240 TL, aylık tutarının ise 1.427 TL olacağını duyurdu. Aynı şekilde ve aynı şartlarda kullanılacak olan 200 bin TL bir kredinin aylık taksit ödemeleri 2.855 TL, toplam geri ödemesi ise 342 bin 600 TL olurken, 300 bin TL bir kredinin aylık taksit ödemelerinin 4.283 TL, toplam geri ödemesinin 513 bin 960 TL; 500 bin TL bir kredinin aylık taksit ödemelerinin ise 7.139 TL, toplam geri ödemesinin ise 856 bin 680 TL olacağı öğrenildi.

İlgili Makaleler