Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Cin parası bulunan alan koruma altına alındı!

Bayburt’ta bir köyde çiftçiler ‘cin parası’ olarak adlandırdıkları fosiller buldular. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Kızıltepe Uluçayır Fosil-2 doğal sit alanı, ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescillendi.

Bayburt’un merkez ilçe sınırlarında yer alan bir bölgede çiftçiler milyonlarca yıllık fosiller buldular. Buldukları fosilleri ‘cin parası’ olarak adlandıran çiftçilerin fosil bulduğu bölge koruma altına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Kızıltepe Uluçayır Fosil-2 doğal sit alanı ‘kesin korunacak hassas alan’ listesine alındı.

İnceleme yapılacak

Milyonlarca yıl önce yaşayan deniz canlılarının fosillerinin bulunduğu Kızıltepe Uluçayır Fosil-2 doğal sit alanı bölgesinde uzmanlar araştırmalar yapacaklar. Yetkililerden alınan bilgiye göre, alandaki ammonit fosillerinin Jura dönemine ait 150-200 milyon yıllık olduğu değerlendiriliyor.

Söz konusu bölgede çifçitlik yapan Hasan Kara alınan karar hakkında, “Yaklaşık 35 senedir bu köyde yaşıyorum. Buralarda gezdiğimiz zaman fosiller bulurduk ve ‘cin parası’ derdik. Bu alanın kesin korunacak hassas alan olarak ilan edilmesi bizleri mutlu etti. Yetkililerin, burada inceleme yapmasını istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler