Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı: Türkiye tarihin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe'deki ofisinde kamuoyuna açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, Karadeniz'de doğal gaz keşfedildiği belirtildi.

Tüm Türkiye bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamayı bekliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüpsultan’da kıldığı Cuma namazı ardından Dolmabahçe’deki ofisinde basına açıklama bulundu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları

Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmasının yanında milli bağımsızlık tesisinde büyük öneme sahip.

Dünyada son bir asırdır yaşanan hiçbir kargaşa, kaos, çatışma yoktur ki gerisinde öyle ya da böyle enerji yatmasın.

Biz mağdur ve mazlumların yanına giderken, birileri doğrudan petrol tesislerine yönelmiştir. Aynısı ile Libya’da da karşılaştık. Biz Libyalı kardeşlerimizin yardmına koşarken, birileri petrol tesislerine koşuvermiştir.

Türkiye tarihin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulundu. Hedefimiz 2023 yılında karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır.

Bunca yıl sabırla, ilmek ilmek yürüttüğümüz çalışmaların ilk ve en büyük meyvesini almış oluyoruz. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz’de 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdik. Nihayet son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni’nin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz’deki faaliyetlerimize hız vereceğiz. Keşifler için söylenen o güzel sözü; sondaj faaliyetlerimize uyarlayarak tekrarlamak istiyorum: Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır.

İlgili Makaleler