Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmen Duyurdu! Emeklilerin Yüzü Gülecek!

2022 yılı asgari ücret rakamının açıklanmasından sonra gözler emekli maaşına çevrildi. Emekliler merakla kendi maaşlarına ne gibi bir artış yaşanacağına ilişkin yapılacak açıklamayı dört gözle bekliyordu. Konuya ilişkin talimat Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emekli maaşlarına ilişkin verdiği talimata göre 2022 emekli maaş detayları…

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de emeklilerle ilgili çalışma yapıldığını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli zammı için iyileştirme talimatı verdi. Erdoğan’ın talimatı sonrası hükümet zam konusunda çalışma yapmaya başladı. Masadaki formüle göre emekliye, enflasyonun yanında yüzde 25 artış düşünülüyor.

İki Formül Üzerinde Duruluyor!

İki formül üzerinde çalışılıyor. İlki seyyanen zam. İkincisi ise enflasyon + % 25 olarak ifade edildi. İlki için emekli maaşlarına yıllık bazda asgari ücret ya da yüzde 40’lar düzeyinde bir zam yapılması gündemde. SGK ve özellikle de Bağ-Kur emeklileri arasında asgari ücretin yarısından az maaş alan bir grup bulunuyor. Üzerinde durulan ilk formül düşük maaş alan emeklilere seyyanen yapılacak zam ile maaşın belli düzeye çekilmesi yönünde. Bunun üzerine ayrıca bir zam gündeme gelebilecek.

Üzerinde durulan ikinci formül ise emeklilere asgari ücret kadar ya da buna yakın bir zam verilmesi. Bu konudaki alt rakam ise SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık yüzde 40’lar civarında zam olması.

Şu anda üzerinde durulan hesaplamalar SGK ve Bağ-Kur emeklisine enflasyon+yüzde 25 zam şekilde yapılıyor. Bu da yüzde 40’lar civarında artış anlamına geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerle ilgili çalışmamız var, emekli gelirleriyle, onların düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz” demişti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın “Toplu sözleşmeden sonra aradaki hareketlilik mutlaka dikkate alınmalı ve bir ek zamla memur alım gücü düşüklüğü giderilmeli. Bu konuda bir çalışma yürütüyoruz. Ocak ayına yetiştireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

İlgili Makaleler