Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çok Önemli Talimat

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Yüksek İstişare Kurulu toplantısı yapıldı. Bu toplantının gündemini sözde Ermeni soykırımı iddialarına yanıt vermek ve strateji geliştirmek için ‘özerk ve sivil bir yeni yapı’ önerisi oluşturdu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önemli bir talimat verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek İstişare Kurulu toplantısının gündemini sözde Ermeni soykırımı iddialarına yanıt vermek ve strateji geliştirmek için ‘özerk ve sivil bir yeni yapı’ önerisi oluşturdu. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan brifing verdi ve Hürriyet’in aktardıklarına göre gerekli çalışamalar için talimat verdi.

TOPLANTI ERTELENMİŞTİ

Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili yeni bir strateji geliştirilmesi önerisi toplantının gündemine geldi. Bununla birlikte bundan üç ay önce ABD Kongresi’nde yeni bir Ermeni Tasarısı’nın gündeme geldiği ve ABD mahkemelerinde Ermeniler tarafından açılan davaların görüldüğü de gündeme geldi. Bununla birlikte corona virüsü salgını nedeniyle toplantı ertelenince, geçtiğimiz haftalarda yapılabildi.

BÜTÜNCÜL SİYASET GELİŞTİRİLMEDİ

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda, önerinin sahibi kurul üyesi Cemil Çicek ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Seyit Sertçelik bu konuda brifing verdi. Gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’nin Ermeni iddialarıyla doğrudan ilgilenen, bu konuda argüman ve strateji geliştiren tek bir kurumunun olmadığı belirtilerek buna bağlı olarak ilgili bakanlıkların devreye girdiği ancak bütüncül bir siyaset geliştirilemediği vurgulandı.

Verilen brifingde Ermeni lobisinin soykırım iddialarını reddedilme olasılığı nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı’na getirmediği, ancak son dönemlerde strateji değiştirdiği vurgulandı. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da önerilere katılırken, çalışmanın bir an önce tamamlanması talimatı verdi.

DEVLETTEN BAĞIMSIZ KURUM

Bu görüşmeler ve gelişmeler doğrultusunda konunun sadece siyasi değil, kültür, tarih, propaganda, hukuk gibi boyutlarına bir bütün olarak bakacak ve tek işi bu olacak bir kuruma ihtiyaç olduğu dile getirildi. Ayrıca kurulacak olan bu kurumun direkt hükümetle ve devletle ilişkisi olmayan özerk, bağımsız bir sivil yapı olması kararlaştırıldı.

İlgili Makaleler