Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kadınlara Yönelik Açıklama: Cezalar Ağırlaştırılacak!

Bilindiği üzere bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı ‘na videolu mesajını gönderdi. Mesajında önemli konulara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, taciz ve şiddete uğrayan kadınlara ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Aralık ‘a ilişkin açıklamasının detayları…

HATAY BAROSU | www.hataybarosu.org.tr

Ağır Cezalar mı Gelecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yakında Meclisimizin takdirine sunacağımız yeni bir yargı paketi ile reform zincirine inşallah yeni bir halka daha ekliyoruz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonunun hareket kabiliyetini arttıracağımız bu paket ile kadınlara yönelik taciz ve takip eylemlerinin cezaları ağırlaştırılacaktır. Türkiye insan odaklı devlet geleneğinden aldığı ilham ile demokrasi ve temel özgürlükler alanındaki reform iradesini önümüzdeki dönemde de sürdürecektir. Bu düşünceler ile 10 Aralık İnsan Hakları Gününüzü bir kez daha tebrik ediyoruz. Bu anlamlı günün milletime ve tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum” dedi.

“Kadınlara kamusal alanda var olma hakkı tanımayan ayrımcı düzenlemeler batılı ülkelerde hiçbir tepki çekmeden rahatlıkla hayata geçebilmektedir. İstanbul Sözleşmesi üzerinden bizi hedef alan kesimlerin vatandaşlarımızı da mağdur eden bu zulümler karşısında sessiz kalması da ayrı bir garabettir. İnsan haklarının hiçe sayıldığı böylesi bir dönemde Türkiye, insanı ve insani değerleri merkeze alan çalışmaları ile öne çıkıyor. Suriye’den Yemen’e, Afganistan’dan Arakan’a kadar tüm kriz bölgelerinde insanlık onurunu kurtaran hizmetlere imza atıyoruz. Daha adil bir dünyanın mümkün olduğu inancı ile nerede bir mazlum, mağdur varsa ayrım yapmadan yardım elimizi uzatıyoruz. Dünyanın milli gelire göre en fazla insani yardım yapan ülkelerden birisiyiz. Savaş, çatışma ve terörden kaçan 5 milyona yakın kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz. Salgın ile mücadelede başkaları gibi içe kapanmak yerine imkanlarımızı dost ve kardeş ülkeler ile paylaşıyoruz. Haksızlık ve hukuksuzluklar karşısında tepkimizi göstermekten çekinmiyoruz. Sınırlarımız dışında tüm bunları yaparken ülkemiz içinde de kadınlarımız, çocuklarımız ve engellilerimiz başta olmak üzere her kesimden insanımızın hak ve özgürlüklerini genişletmeye gayret ediyoruz” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler