Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı bez maskenin özellikleri belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda, corona virüsü sürecinde vatandaşların maskesiz evden dışarı adım atmamaları gerektiğini söyledi. Bez maske ile ilgili yeni çalışmalar yapıldığını da açıklayan Erdoğan’ın bu duyurusundan sonra Türk Standartları Enstitüsünün resmi sayfasında yeni maskelerin standartları yayınlandı ve özellikleri belli oldu.

Bugün video konferans yoluyla gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan basına önemli açıklamalarda bulundu. Corona virüsü salgını nedeniyle maskesiz olarak asla evin dışına adım atılmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan “Bez maske ile ilgili yeni adım atıyoruz. Yıkanabilir bez maske standartları belirlendi. Bunlar için de üst fiyat belirlenerek satışına izin verilecek” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Sosyal medya hesabından yeni bez maske standatlarına ilişkin açıklama yaptı. Varank bez maskeler ile ilgili paylaşımında,“Tasarımından üretimine, filtrasyon ekinliğinden kullanım sonrası imhasına kadar, tüm aşamalarını belirlediğimiz “Bez Maske Standartları” yayımlandı.TSE’nin hazırladığı standartlara uygun bez maskeler, günlük yaşamımızdaki kullan-at maskelerin alternatifi olacak.” İfadelerini kullandı.

Türk Standartları Enstitüsünün internet sitesinde yer alan maske standartı bilgilendirme kılavuzunda; maskenin genel özellikleri ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Kumaş / kumaş yüz maskelerinin performansı, maskenin şekli ve uyumunun yanı sıra kumaşın yapısal özellikleri ve katman sayısına göre büyük ölçüde değişir.

Maske kumaşları tercihen Sentetik ve/veya doğal liflerden geliştirilebilir.

Maske kumaşları dokuma, örme, triko ya da dokusuz tekstil yöntemiyle üretilebilir. Kumaş yüz maskesinin amacı, konuşma, hapşırma veya öksürme sırasında salgılanan 3 mikrondan daha büyük damlacıklar için bir bariyer oluşturarak bunların dış ortama yayılımın azaltmaktadır. Maskenin bariyer verimliliği açısından performansı ne kadar yüksek olursa damlacık tutulumu o kadar iyidir. Yüz maskesi aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

Maske veya bileşenlerinde hiçbir kusur (yırtılma, bağlantı noktalarının ayrılması, vb.) bulunmamalıdır, − Nefes alabilir olmalı, − Maskeler uygun şekilde takılabilir ve rahat giyinilebilir şekilde tasarlanmalıdır,

Tüm bileşenlerin temizliği ve dezenfeksiyonu evde yapılması kolay olmalıdır,

Kullanıcının cildiyle temas halinde risk taşımayan malzemeler ile üretilmiş,

Bilinen tahriş veya olumsuz sağlık etkileri bulunmayan kumaşlardan imal edilmeli,

Kullanılan kumaş dayanıklı olmalı ve ürünün kullanım ömrü süresince bütünlüğünü korumalıdır,

Maskenin kullanıcıyla temas edebilecek kısımlarında kullanıcıyı yaralayabilecek keskin kenarlar olmamalıdır, (örneğin klips).

Maskelere, nasıl kullanılması gerektiğini açıklayan talimatlar eşlik etmelidir. Talimatlarda maskenin sınırlamalarının ne olduğu ve ne zaman değiştirilmesi gerektiği hususları vurgulanmalıdır.

KILAVUZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler