Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi toplantısı: Yeni teşvik ve destekler mi geliyor?

Bu hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında corona virüsü salgını ile ilgili olarak en kapsamlı ekonomi toplantısı yapılacak. Toplantıda, istihdamı arttırma ve 2020 son çeyreğinde verilebilecek teşvik ve destekler konuşulacak.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle vatandaşlara çeşili ekonomik destekler sağlandı. Salgın süreci devam ederken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın salgın ile ilgili en kapsamlı ekonomi toplantısı gerçekleştireceği öğrenildi.

Milliyetten Kıvanç El’in haberine göre; ekonomide son gelişmelerin ele alınacağı toplantıda, corona virüs salgınının ekonomiye etkileri değerlendirilecek. Salgından sonra turizm sektöründe beklenen verilere ulaşılamaması nedeniyle bunu telafi edecek adımlar konuşulacak.

Toplantıda konuşulacak konular

En kapsamlı ekonomi toplantısı olarak değerlendirilen toplantıda; dövizdeki dalgalanma, koronavirüs döneminde verilen teşviklerin sonuçları, kısa çalışma ödeneği, işsizlik rakamları, istihdamdaki düşüş, istihdamı artırma hedefleri, 2020 son çeyreğinde verilebilecek teşvik ve destekler ile ithalat ve ihracat rakamları konuşulacak.

Toplantıya kimler katılacak?

Toplatıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri, Türkiye Varlık Fonu yöneticileri, Merkez Bankası, BDDK, SPK gibi kurum başkanları ile kamu bankalarının temsilcilerinin katılım göstermesi bekleniyor.

İlgili Makaleler