Ekonomi

Cumhurbaşkanı Kararı ile bu ürünlere ek vergi geldi! 15 gün sonra uygulanacak

Cumhurbaşkanı Kararı ile 15 işlenmiş tarım ürününe ek gümrük vergisi geldi. 5 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yer alan kararın 15 gün sonra uygulanmaya başlanacağı açıklandı.

5 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Yayımlanan karar ile 115 işlenmiş tarım ürününe ek gümrük vergisi geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Paraguay çayı, kakao içermeyen şeker mamulleri, çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları, makarnalar, ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçilik mamulleri, hububat veya hububat ürünlerinin kabartılması veya kavrulması suretiyle elde edilen gıda mamulleri, mayalar ve malttan üretilen biraları kapsayacak şekilde 115 işlenmiş tarım ürünü pozisyonundaki ürün için ek gümrük vergisi uygulanacak.

Yüzde 4,3 ile yüzde 20 arasında ilave vergi

Bugün yayımlanan karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek. Ek vergi kararı gelen ürünlere Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülke menşeli olanlar hariç, yüzde 4,3 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda ilave vergi uygulanacak.

Aynı tarihli başka bir İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı’na göre ise yerli üretimin korunması ve desteklenmesi amacıyla sarımsak, ceviz, muz, çay, çerezlik ve yağlık ayçiçeği ithalatında uygulanan gümrük vergilerinde artış yapılmadan daha etkin uygulanmasını tesis edecek düzenlemeye gidildi. 15 gün sonra uygulanacak karara göre; ürünlerin gümrük vergisinin bir kısmı nispi, daha yüksek kısmı ise maktu olarak uygulanacak.

 

İlgili Makaleler