Ekonomi

Cumhurbaşkanı Talimat Verdi: 7 İlimizde Ücretsiz Arazi Verilecek

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı kapsamında çiftçilere ücretsiz hazine arazisi tahsisi verilmesi için çalışamalar yapıldı ve bu çalışmaların sonuna gelindiği belirtildi.

Tespiti yapılan 14 bin dekar hazine arasında tarımsal üretime elverişli olanlardan çiftçilere herhangi bir ücret alınmadan verilecek. Uygulamanın başlangıcı için Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas illerimiz belirlendi. Çiftçilere ücretsiz arazi verilmesine ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamalarında amaçlarının ekilmeyen, atıl durumdaki boş arazileri üretime kazandırmak olduğunu ifade ederek ülkemizde 23,1 milyon hektar işlenen tarım alanı varlığı bulunduğunu vurguladı. Ayrıca Bakan Pakdemirli bu üretim alanında 83 milyon kişinin gıda ihtiyacının karşılandığını belirtti ve bunun üstüne 18 milyar dolara ulaşan ihracat gerçekleştirildiğini vurguladı.

BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN AÇIKLAMALARI

Bu konuya ilişkin Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları şöyle oldu:

“Türkiye 48 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa’nın lider ülke konumunda bulunuyor. Özellikle atıl olan mülk, hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında tespiti için Mayıs ayında bir çalışma başlattık.

TAHSİSLER YAPILACAK

Öncelikle bir envanter çıkaracağız. İlk aşamada Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ta hazine arazilerinin il müdürlüklerimize tahsisini sağladık. Bu çerçevede, 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz. Çiftçilerimizin başvuruları 1 Haziran’a kadar alındı. Şimdi talepler değerlendirildikten sonra hak kazananlara çiftçilerimize tahsisleri yapılacak.”

İlgili Makaleler