Genel

Cumhurbaşkanının kaç uçağı var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaç uçağı olduğu sorusunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıtladı. Oktay, bakanların kullandıkları VİP uçakların haricinde sadece Cumhurbaşkanlığı’na bağlı 8 uçağın olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı envanterinde 8 uçak olmasını ve Türkiye’nin, dünyanın en fazla VİP uçağına sahip ülkesi olmasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ‘’Ülkemiz ekonomik kriz ve salgınla mücadele ederken, bir kişinin kullanımında 8 uçağın bulunmasını israftır, lükstür, savurganlıktır. 8 uçak sadece Cumhurbaşkanı’na tahsisli bulunurken, Bakanlıklar, Genelkurmay, Emniyet’e ait VİP uçaklarla birlikte bu sayı 15-16’ları buluyor. İhtiyaç dışı uçaklar satılarak, şu zor dönemde 83 milyon için kullanılmalı’’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı’na ait uçakların bakım ve onarım maliyetinin ise 13 milyon dolar olduğu öğrenildi. CHP Milletvekili Mürsel Alban konu hakkında şöyle dedi;

“THY emekçilerinin maaşlarından yüzde 30’a varan kesintiler yapılırken Cumhurbaşkanın uçmayan uçaklarına milyonlarca dolar masraf edildi. Üstelik işçilik hizmeti THY tarafından verilse bile, uçağın bakımında kullanılan birçok malzeme ve parça ithal edilmektedir. Bu malzemeler çok yüksek bir maliyettedir. Vatandaşına IBAN gönderen AKP yönetimi, pandemi sürecinde birçok kişinin maaş alamadığı ortamda, yaptığı bu israfı nasıl açıklayacak göreceğiz. Bunun hesabını artık sandıkta millete verecekler” diye konuştu.

İlgili Makaleler