Genel

Dar gelirliye 40 bin TL ev yardımı! Başvurular nasıl yapılacak?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle dar gelirli ailelere destekler devam ediyor. Bankalar konut kredilerini açıklamaya devam ederken, evi oturulmayacak derecede bakımsız olanlara 40 bin TL yardım sağlanıyor. Peki, ev yardımına başvurular nasıl yapılacak?

Corona virüsünün ekonomik etkilerinden dar gelirli vatandaşlara 1000 TL pandemi yardımı sağlanmıştı. Ayrıca kamu bankaları 10 bin TL’ye kadar 6 ay ödemesiz kredi sağladılar. Normalleşme döneminde ise kamu bankalarından destekler devam etti ve vatandaşlara uygun finansmanlı krediler verilmeye başlandı. Bunun yanında evi oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız olanlara 40 bin TL ev yardımı verilecek. Daha önce 25 bin TL olan ev yardımı corona virüsü sürecinde 40 bin TL’ye çıkarıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını da 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5 bin lira olarak revize ettik.” ifadeleri kullanıldı.

Kimler faydalanabilir?

Dar gelirlilere sağlanan ev yardımından oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler faydalanabiliyor. Dar gelirlilere bu yardım daha çok kırsal alanda kendilerine ait evlerde ikamet eden ihtiyaç sahibi hanelerin evlerindeki yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yapılıyor. Yardıma başvurmak isteyenlerin ise 18 yaş üstü olması ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olması gerekiyor.

Başvuru nasıl yapılır?

Vatandaşlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına şahsen giderek ev yardımı başvurularında bulunabilirler.

İlgili Makaleler