Gündem

Flaş Gelişme! Delta Varyantı Tüm Dünyada Panik Yarattı!

İlk olarak 10 Mart 2020 yılında koronavirüs vakasına rastlanan ülkemizde aşılama hızlandı. İki dozu da toplam 47.844.514 kişi koronavirüs aşısı oldu. Bu aşılamanın hız kazanması vatandaşı biraz olsun rahatlatmak üzereyken delta varyantından gelen açıklamalar endişe yarattı.

Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamada korkulan yükselişe neden olduğu birçok ülkede sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere kısıtlamaların geri getirilmesi gündeme geldi.

Hindistan’da iki doz aşı olan bir kişide de bu varyant görüldü. Delta varyantı, tam doz aşı olmasına rağmen bu kişiye de bulaştı. 65 yaşındaki hastanın Covaxin aşısını olduğu açıklandı.

İlk defa Hindistan’da görülen delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü iki doz aşı olanların bile Delta varyantına karşı maksimum dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuldu. DSÖ’nün ilaç ve tıbbi ürünlerinden sorumlu genel direktör yardımcısı Dr. Marangela Simao: “Pek çok kişi iki doz Kovid-19 aşısı oldukları için kendilerini güvende hissediyor. Ancak iki doz aşı olsalar da insanlar kamuya açık alanda maske takmaya devam etmeliler.” açıklaması yaptı.

Dünyada koronavirüs

İlgili Makaleler