Sağlık

Denizde corona virüsü bulaşır mı?

Türkiye’de corona virüsü salgınında normalleşme adımları atılmaya başlandı. ‘Kontrollü sosyal hayat’ olarak adlandırılan yeni dönemde vatandaşların kademeli olarak ve bazı kurallar çerçevesinde normal hayata dönmesi planlanıyor. Özellikle Haziran ayında iç turizmin başlaması planlanıyor. Bu kapsamda tatil yapmak isteyen vatandaşlar denizden corona virüsü bulaşıp bulaşmayacağını merak ediyor.

Corona virüsü salgını sürecinde Türkiye’de yeni döneme girildi. Önümüzdeki aylarda iç turizmin başlaması beklenirken bir yandan da virüs hakkındaki endişeler sürüyor. Güvenli bir şekilde tatil yapmak isteyen vatandaşlar denizden corona virüsü bulaşıp bulaşmayacağını merak ediyor. Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, DHA’nın bu yöndeki sorularını yanıtladı. Taşkınoğlu açıklamalarında corona virüsünün sudan bulaşabileceğine dair bir kanıt bulunamadığını ancak corona virüsü taşıyan bir kişinin avuz veya deniz kullanımı sırasında damlacıklarının suya düşmesi sonucu bulaş riskinin olabileceğini ifade etti.

Tatil için acele edilmemesi gerektiğinin altını çizen Taşkınoğlu, sosyal mesafenin çok önemli olduğunu vurguladı. Taşkınoğlu havuz ya da denizden virüs bulaşma ihtimali ile ilgili olarak şu ifadeler kullandı:

Havuz içindeki klorun virüsü öldürme ihtimali yüksek

Kimseyle 2 ya da 3 metreden daha fazla yakınlaşmayacağınızı bilerek denize ya da havuza girebilirsiniz. Hasta ve ölüm sayısı azaldı; ancak virüsün tehlikesi henüz bitmedi. Aslında havuz hijyen açısından daha iyi bile olabilir. Çünkü içerisinde klor var ve klorun virüsleri öldürme ihtimali daha yüksek.

Tuzlu su virüsü öldürmeyebilir

Deniz tuzlu su olduğu için öldüreceğini zannediyoruz; ama bazen biz çok zorda kalırsak, tuzlu suyu virüsleri taşıma besiyeri olarak kullanıyoruz. O yüzden denizdeki tuzlu su virüsü öldüremeyebilir, varlığını sürdürmesine sebep olabilir. ‘Denizde virüs ölecek, havuzda virüs ölmeyecek’ diye bir şey söylememiz mümkün değil.

Çok istiyorsanız, havuz ilk temizlendiği anda ve boş olduğu zamanda tek başına girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler