Gündem

Denizden ve Havuzdan Covid-19 Bulaşır Mı? Bilim Kurulu Üyesi Özlü Açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sıcak havayla beraber tatil aylarının gelmesiyle en çok merak edilen sorulardan birini yanıtladı. Özlü, havuzdan veya denizden Covid-19 bulaşmasına dair açıklama yaptı ve alınacak tedbirleri anımsattı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaz aylarının gelmesiyle beraber tatile çıkacak vatandaşların merak ettiği konulardan biri olan denizden veya havuzdan Covid-19 bulaşıp bulaşmayacağına dair açıklamalar yaptı.

VİRÜSÜN NASIL DAVRANACAĞI BELLİ DEĞİL

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü’nün konuya dair açıklaması ise şu şekilde:

“Bu virüsün her özelliğini tam anlamıyla bilmiyoruz. Şu ana kadar havuz ya da deniz suyu ile bulaştığına dair elimizde bir bilgi yok ama bu demek değildir ki ‘kesinlikle bulaşmaz’. Virüsün nasıl davranacağı belli değil. Deniz içinde barındırdığı tuz nedeniyle yine bir nebze olabilir ama havuz için hijyen, temizlik, kaç kişinin aynı ayna girdiği gibi konularda endişelerim var.”

Bilim Kurulu Üyesi Özlü, hava sıcaklıklarının büyük bir oranla artmasından dolayı Covid-19’un bulaşmasının zorlaşacağını dile getirdi. Özlü, “Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi güçlü kılacaktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Özlü, suda Covid-19 yoktur diye düşünerek sahilde veya havuz kenarında rehavete kapılmanın riskli olacağını vurguladı.

BU RİSKİ ALMAYA DEĞMEZ

Özlü’nün açıklamasının devamı ise şu şekilde:

“Belki su ile bulaşmaz ama biz birbirimize pekâlâ bulaştırabiliriz. Cümbür cemaat herkesin havuza atladığı bir ortamda, havuzdan çıkarken, güneşlenirken mesafenizi koruyamazsanız size de bulaşır. Sahiller iç içe geçilen ortamlar, maske de takılmamış olunacak, haliyle bu da riskli. Evinizin bahçesinde havuzunuz vardır, sadece size aittir o zaman sıkıntı yok.”

“Ya da denize girdiniz ama etrafta kimseler yok, uzun bir kumsalda tek başınasınız o zaman da sorun yok. Diğer insanlarla teması koruyamadığınız her ortam ve her koşul risklidir. Ve bu riski almaya değmez”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler