Gündem

Deprem Uzmanı O İllerimizi Uyardı! Tsunami Tehlikesi Var

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, meydana gelebilecek şiddetli depremler sonucunda oluşan tsunamiye karşı uyardı. Özellikle İskenderun ve Çanakkale illerini bu konuda uyaran Sözbilir, tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, arka arkaya meydana gelen depremlerin tedirgin edici olduğunu belirterek, depremlerin şiddetinin 7,5’e ulaşması sonucu tsunami oluşabileceğini aktardı.

AKDENİZ KIYILARIMIZDA TSUNAMİ TEHLİKESİ VAR

Prof. Dr. Sözbilir’in konuya dair açıklaması ise şu şekilde:

”Bunu önceden bilmek olanaksız. Ancak bu fay geçmişte bu tür depremleri yaratmış. Akdeniz’de, bu fayın daha kuzeydeki faylarla bağlantısı olan Kuzey Anadolu Fayı’nın en batıdaki ucu, yani Çanakkale taraflarında, ya da daha güneyde İskenderun ve Kıbrıs tarafında tetiklemeler yaratabilir. Bu bölgelerde de tsunamiye sebep olabilir. Girit tarafındaki depremlerin büyüklüğü 7.5’i bulursa, Akdeniz kıyılarımızda tsunami tehlikesi oluşmaya başlar”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler