Gündem

Deprem Uzmanı Uyardı: Akdeniz Ve Ege Kıyılarında Tsunami Tehlikesi Var

Yunanistan’ın Girit Adasında 6.4 büyüklüğünde yaşanan depremlerden sonra mini bir tsunaminin de meydana geldiği söylendi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, eğer 7.0 şiddetinde bir deprem yaşanmasının sebep olacağı bir tsunami olursa, bunun Türkiye’nin kıyılarını da etkileyeceğini iletti.

Sözbilir, “Bölgede, geçmişte 8.0 büyüklüğünü geçen mega depremlerin tsunami yarattığını biliyoruz. Belki depremler Türkiye’nin dışında ancak tsunami bizi de etkileyecektir. 6.4 büyüklüğündeki bir deprem bizim kıyılarımızda tsunamiye neden olmasa bile 7.0’yi aşmaya başladığında tsunami tehlikesi olacaktır. 8.0’i geçen olası bir depremde, bizim Akdeniz ve Ege kıyılarının İzmir’e kadar olan kesimleri tsunamiden etkilenebilir” sözlerini dile getirdi.

RİSKLİ BÖLGELERDE TOPLANMA ALANLARI YAPILMALI

Daha önce Türkiye’nin kıyılarında da tsunami yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Sözbilir, “Tarihsel kayıtlara baktığımızda güney ve batı kıyılarımız ile Marmara Denizi’nde 7.0 şiddetini geçen depremlerde tsunami olduğunu görüyoruz. Daha önce kıyılarımızda tsunami olması, 8.0 büyüklüğüne yakın bir depremde bu kıyılarda yeniden tsunami olacağını bize gösteriyor. Tsunami etkisinden kurtulmak için modellemeler yapılıyor. Sanal ortamda oluşturulan depremlerle olası bir tsunaminin vereceği zarar ve denizin gideceği mesafe ölçülebiliyor. İnsanlar sahildeyken tsunami alarmı verildiğinde oluşturulan toplanma alanları, can kaybını en az seviyeye indirecektir. Riskli olan bölgelerimizde de bu tarz toplanma alanları yapılmasında fayda var” dedi.

DEPREM ÜLKESİYİZ VE HER AN YIKICI BİR DEPREM YAŞANABİLİR

Sözbilir, Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu ve sokağa çıkma yasağının mevcut olduğu günlerde buna yönelik bir düzenlemenin şart olduğunu vurgulayarak, “Koronavirüs döneminde dışarıya çıkmamaya gayret ediyoruz ve hafta sonları da sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor. Ancak deprem olursa dışarı çıkmamız gerekiyor. Burada birbirinden oldukça zıt bir durum var. Deprem olduğunda ne yapacağımızın cevabını bilmiyoruz. O konuda çalışma yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın bünyesindeki Bilim Kurulu’nun bu konuda da çalışma yapmasının doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü deprem ülkesiyiz ve her an yıkıcı bir depremle karşılaşabiliriz. Evin içindeyken neler yapılması gerektiğiyle ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler