Gündem

Derin Çatlaklar Meydana Geldi ! Ekipler Sevk Edildi ! Okullar Tatil Edildi ve Evler Boşaltıldı

Uşak'ın Banaz ilçesinde bulunan Bahadır Barajında derin çatlaklar meydana geldi. Bu çatlaklar kapsamında ekipler harekete geçerken evler boşaltıldı ve okullar tatil edildi.

Uşak’ın Banaz ilçesinde bulunan Bahadır Barajında derin çatlaklar meydana geldi. Bu gelişme kapsamında evler boşaltıldı ve okullar tatil edildi. Bahadır köyüne 3 kilometre mesafedeki Sıracevizler Deresi üzerinde yer alan, 49 metre yüksekliğindeki Bahadır Barajı, altında çatlak oluştuğu ekipler tarafından tespit edildi.

2.4 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan Bahadır Barajı Devlet Su İşleri yetkilileri tarafından kontrollü bir şekilde vana odasından dereye boşaltılmasına başlandı.

Barajın meydana gelen derin çatlaklardan dolayı patlama ihtimali üzerinde duruldu. Bundan dolayı evler boşaltılırken Bahadır, Hatıplar, Güllüçam ve Banaz köylerinde okullar tatil edildi.

Dere yatağına yakın olan evlerin ise tedbirli olmaları için köylerde bulunan camilerden anonslar yapıldı. Bununla birlikte Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar Bahadır Barajı’nın olduğu bölgede inceleme yaparak, yetkililerden bilgi aldı.

AÇIKLAMA YAPILDI

Okullar tatil edildi ve Banaz ilçesine bağlı Hatipler ve Banaz köylerinin tedbiren boşaltılmasına karar verildiği bildirildi. Bununla birlikte Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uşak’ın Banaz İlçesi Sıracevizler Deresi üzerinde yer alan Bahadır Göleti’nde, bugün sabah saatlerinde gövde dolgusunun akışa göre sağ tarafında su çıkışı gözlemlenmiştir. Göletten çıkan suyun bölgede herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması için DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekiplerince anında güvenlik önlemleri alınmış, yetkili makam ve mercileri bilgilendirilerek, vatandaşlar uyarılmıştır. Su çıkışının artmaması ve gölet gövdesinin daha fazla hasar görmemesi için dip savak vanaları açılmış, boşaltma işlemlerine başlanmıştır. Olay nedeni ve oluş şekli ile ilgili çok yönlü incelemeler sürmektedir.

Okullar Tatil Edildi ve Evler Boşaltıldı
Okullar Tatil Edildi ve Evler Boşaltıldı

DSİ 2. Bölge yetkilileri ile yapılan değerlendirmede, yağışın da artması ve yarın da devam edeceği öngörüldüğünden, dere yatağı güzergahında bulunan 584 nüfuslu Bahadır ve 778 nüfuslu Hatipler köylerimizin tedbiren tahliyesine karar verilmiş olup, vatandaşlarımızın Banaz ilçe merkezindeki otel, pansiyon, yurt ve diğer kamu binalarında barındırılmaları planlanmıştır.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir