Ekonomi

Destek Ödemeleri Hakkında Bakanlıktan Sevindiren Haber

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yağlı tohum ödemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli açıklamalarında Temmuz'un ilk haftası ödemeleri ödemeleri tamamlayacaklarını belirterek bu kapsamda 700 milyon lira yağlı tohumla ilgili ödemeler yapılacağını vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CNNTÜRK canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli açıklamalarında yağlı tohum ödemeleriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunarak Temmuz’un ilk haftası ödemeleri tamamlayacaklarını bu kapsamda 700 milyon lira yağlı tohumla ilgili ödemeler yapılacağını ifade etti.

Açıklamalarında Türkiye’nin bir miktar şanslı olduğunu belirten Bakan Pakdemirli beklentinin geçen yıla göre üretimde bir fazlalık beklediklerini o açıdan ciddi bir problem olmadığını pandemi ile beraber hazırlıkların yapıldığını belirtti. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

HAZIRLIK YAPILDI

“Geç ekim yapabileceğimiz 21 ilde ekstra ekimler yaptık. Pandeminin başında sanki en az 1 yıl sürecekmiş gibi hazırlıklarımızı yaptık.

TÜRKİYE’NİN BAŞARISI DÜNYADA KONUŞULUYOR

Gıda enflasyonu normal enflasyonla beraber seyreder, ben salgının en başında dedim ki temelde hiçbir sorunumuz olmayacak. Temel ürünlerle ilgili hiçbir problem yaşamadık. Biz bunları da sektörleri de pandeminin çok öncesinde olası bir pandemiye hazırlamıştık. Bizde hiçbir üründe eksiklik olmadı %500’e varan talep artışı oldu marketlerde. Bu Türk insanının pratikliği, bizim onları daha önceden uyarıp hazırlamamız hem de tarımsal iş gücünün mobilizasyonu ile ilgili bir sorun olmaması pandemi sürecini iyi yönetmemizi sağladı. Türkiye’nin bu başarısı tüm dünyada konuşuluyor.

KURBAN BAYRAMI HAKKINDA AÇIKLAMA

Kurbanlık konusunda biz her yıl hazırlığımızı yapıyoruz, her yıl %50 daha fazla hayvan kurbanlık için hazırlanıyor sektör tarafından. Bugün itibari ile 1.2 milyon büyükbaş 3.5 milyon küçükbaş hazır durumda. Geçen yıl kesilen 800 bin büyükbaş 2.7 milyon küçükbaş her zaman ihtiyacın %50 fazlası var. Vatandaşımız çok rahatlıkla dini vecibelerini yerine getirebilirler. Pandemi nedeniyle kesim yerlerinde bu yıl daha üst düzey tedbirler alınıyor. Canlı hayvan ithalatıyla ilgili de 2019 yılında 660 bin baş besilik hayvan geldi, bunlar geliyor besleniyor büyüyor. Bu üretimlerin Türkiye’de yerli olarak üretilmesi için süreye ihtiyaç var. Gebe kalma vs gibi durumlar için en az 3.5 yıla ihtiyaç var biz de geldiğimizden beri bunu yapıyoruz. Bizim burada ana amacımız üretimin Türkiye’de arttırılması. Geçen yıldan bu yana hem ette hem sütte fiyattan memnun orada bir sorunumuz yok.

Küçükbaş hayvanla ilgili baya bir desteğimiz var. Şu an 50 milyon civarındayız, sene biterken 55 milyon hedefimiz. Küçükbaş arttırmaya yönelik desteklerle her bir vatandaşımız için 1 tane olması amacımız. Küçükbaş hayvanlar çok daha sağlıklı, çok daha üretken. Büyükbaş ne kadar sağlıklıysa küçükbaş daha sağlıklı.”

İlgili Makaleler