Kamu Haberleri

Devlet çalışan annelere 2020’de ne kadar ödeme yapıyor? 2020 kreş yardımı ne kadar?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye’de üretime katkı sağlayan çalışan annelere ödeme yapıyor. Devlet tarafından çalışan annelere 2020’de yapılan ödeme miktarı merak ediliyor. Peki, 2020 kreş yardımı ne kadar? Kimler kreş yardımına başvuruda bulunabilir? İşte detaylar…

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Avrupa Birliği Delegasyonunun birlikte yürüttüğü proje ile çalışan annelere maddi destek sağlanıyor. Kreş yardımı adı altında yapılan destek 2020 yılında aylık 100 euro olarak ödeniyor. Ancak annelerin destekten faydalanması için bazı şartları sağlaması gerekiyor.

Kreş yardımı başvuru şartları:

Kreş yardımından yararlanabilmeniz için çocuğunuzun başvuru tarihi itibari ile çocuğunuz 0-60 ay Aralığında (60’ıncı ay dâhil) olmalıdır.

Belirtilen illerden “Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya” illerinden birine ikamet etmeniz gerekmektedir.

Anne ve çocuk aynı adreste ikamet etmeli.

Kesin kayıt tarihi itibariyle herhangi bir iş yerinde 4A yani eski adıyla SSK sigorta kapsamında olmak üzere tam zamanlı çalışıyor olmanız gerekli. (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç)

Çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine çalışma saatlerinize uygun olarak düzenli olarak göndermeniz gerekmektedir.

ANNELERİN AYLIK YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra aylık olarak mali destekten yararlanabilmeniz için;

Çocuğunuz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine sizin çalıştığınız süreye paralel ve tam gün olarak düzenli devam etmelidir. Denetim amacıyla, önceden haber vermeksizin çocuğunuzun devam ettiği ve sistemde kayıtlı olduğu kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine ziyaretler gerçekleştirilecektir. Çocuğunuzun hasta olması veya başka nedenlerle devam edememesi durumunda lütfen Proje Ofisleri ile hemen irtibata geçiniz.

Takvim ayları itibarıyla bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışmanız bulunmalıdır (Rapor durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK’ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.).

30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda lütfen durumu hemen yerel ofise bildiriniz. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.

Çocuğunuzu gönderdiğiniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin ücretini Proje için Halk Bankasında açtırdığınız TL hesabından düzenli olarak ödemelisiniz. Ödemenizi kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin hesabına, bakım hizmeti aldığınız her ay için, ilgili ay içerisinde banka havalesi/EFT yoluyla yapmalısınız. Kesin kayıt tarihinden sonra kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine toplu ödeme yapılmamalıdır. Proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan veya bankamatik aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

İlgili Makaleler