Gündem

Devlet Dairelerinde İşi Olanlar Dikkat! Kamu Mesai Saatlerinde Değişiklik!

Kamu mesai saatlerine de pandemi döneminde kısıtlama getirilmişti. Dönüşümlü çalışma, daha az mesai saatlerinde çalışma gibi tedbirler alınmıştı. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni normalleşmeye kamu mesai saatlerini de dahil etti. Kamu kurum ve kuruluşlarda normal mesai düzenine geçiliyor açıklaması yapan Cumhurbaşkanı’ ndan yeni mesai saatlerinin detayları…

Türkiye 1 Temmuz’dan itibaren koronavirüs salgınının ardından üçüncü normalleşme dönemine geçecek. Kabine Toplantısı kararları gereği yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesine göre kamu mesai saatleri de eski sisteme dönecek. 1 Temmuz itibarıyla kamuda 10.00­-16.00 mesai uygulaması sona erecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ” Kamu ve özel sektördeki iş ve işlemlerin tamamında Sağlık Bakanlığının hazırladığı salgın yönetimi ve çalışma rehberlerine uyulması hassasiyetle takip edilecektir. açıklaması yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında:

“Temel usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde belirlenecek şekilde kamu kurum ve kuruluşlarında halihazırda uygulanmakta olan 10.00­-16.00 mesai uygulaması sona erdirilerek, 1 Temmuz Perşembe gününden itibaren normal mesai düzenine geri dönülecektir. Kamu kurum ve kuruluşları için günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süresi bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre valilerce tespit edilecektir.”

“Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor. Kamu ve özel sektördeki iş ve işlemlerin tamamında Sağlık Bakanlığının hazırladığı salgın yönetimi ve çalışma rehberlerine uyulması hassasiyetle takip edilecektir. HES Kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecektir. Konuyla ilgili diğer ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır. Tüm bu kararların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

İlgili Makaleler