Ekonomi

Devlet vatandaşlara faizsiz borç verecek! Erdoğan talimat verdi

Corona virüsü salgını sonrası Türkiye’de ekonomiye yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda AK Parti MYK toplantısında, Esham modeli uygulaması tavsiye edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise modelin araştırılması için talimat verdi.

Çin Wuhan’da bir hayvan pazarından dünyaya yayılan corona virüsü salgını ülkeleri ekonomik olarak da etkiledi. Bu nedenle Türkiye’de ekonomiye yönelik çalışmalar yapılıyor. Son olarak AK Parti MYK toplantısında, Türkiye’de uygulanmak üzere Esham modeli tavsiye edildi.

Toplantıda yapılan sunumda Esham Modeli’nin Osmanlı’da kullanıldığı ve islami bir ekonomik model olduğu belirtildi. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre sunumun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili araştırma yapılması için talimat verdi.

Peki, esham modeli Türkiye’de nasıl uygulanacak?

Esham Modeline göre, devlet, vatandaşa kuracağı iş için faizsiz borç veriyor, daha sonra o işten elde edilen kârdan pay alıyor. Toplantıda yapılan sunumda modelden genç ve kadın girişimcilerin yararlandırılması gerektiği ifade edildi. Yatırımcının aldığı borcun geri ödeme tarihini, devlet belirleyecek. Ayrıca parayı geri ödemek de zorunlu değil modele göre, devlet yıllık gelir payları ödenirse para iadesi istemeyecek. Merkez Bankası, piyasaya para sürmek istediğinde devlet esham modelinden faydalanabilecek. Senetleri satın alabilen devlet piyasadan para çekmek istediğinde ise yeni senet ihraç edilebilecek.

İlgili Makaleler