Ekonomi

Devletten 65 yaş üstü vatandaşlara her ay 711 lira ödeme!

Devlet tarafından 65 yaş üstü vatandaşlar için destek programları uygulanıyor. Bu kapsamda 620 bin kişiye 711,50 TL ödeme yapılıyor. Peki, ödemeden kimler faydalanabilir? İşte cevabı…

Corona virüsü salgını nedeniyle pek çok destek yardımı yapan devlet, normal dönemlerde de 65 yaş üzerine maddi destek sağlıyor. Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlara 711,50 TL ödeme yapılıyor. Ödemeden faydalanmak isteyen vatandaşların başka bir geliri olamaması gerekiyor. Daha önce 672 TL olarak ödenen yaşlı maaşı enflasyon farkına göre güncellenerek 711,50 TL’ye çıkarıldı. Yaşlı maaşına başvuru yapanlar, başvurularının onaylanması halinde evlerine en yakın Ziraat Bankası şubesin yoksa maaşlar PTT şubelerinden aylıklarını çekebilirler.

65 yaş aylığını alma şartları nelerdir?

65 yaşın doldurulması,

Türk vatandaşı olması,

Hiçbir sosyal güvencesinin bulunmaması,

Nafaka almıyor olması,

Hiçbir geliri olmaması,

Sağlık sigortasının olmaması,

Sosyal Hizmetler kanununa göre harçlık almıyor olması,

Hane halkının ortalama geliri, asgari ücretin net tutarının (2019 yılı için 673,63-TL) üçte birinde fazla olmamasıdır.

Yaşlılık aylığına başvuru nasıl yapılır?

Gerekli şartları sağlayan vatandaşların, il veya ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına T.C. kimlik kartları ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Burada verilen başvuru formunu eksiksiz şekilde dolduran vatandaşların görevlilere bu formu ilettikten sonra başvuru işlemleri tamamlanmış oluyor.

İlgili Makaleler