Ekonomi

Devletten Annelere Güzel Haber ! 2 Bin 700 Liraya Kadar Destek Ödemesi

Devlet tarafından corona virüsü asalgını sürecinde çeşitli destekler veriliyor. Bu süreçte annelerin yüzünü güldüren destekler de verilmeye başlandı. Bu bağlamda devlet tarafından annelere 2 bin 700 liraya kadar destek veriliyor. v

Corona virüsü salgını günlerinde ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlar devlet tarafından verilen destekleri araştırmaya başladı. Sosyal güvencesi olmayan muhtaç durumda bulunan ailelere çocuklarını sağlık kontrolüne göndermeleri, anne adaylarının ise hamilelik süresince sağlık kontrolüne gitmeleri ve doğumlarını hastanede yapmaları şartıyla sağlık yardımı yapılıyor. Bu bağlamda 0-5 yaş arası çocuklar ve hamileler bu yardımdan yararlanabiliyor.

ANNELERE YAPILAN YARDIMLAR

Doğumun Hastanede yapılması halinde bir seferlik 100 lira, şartlı lohusalık için doğumu takip eden ilk 2 ay süresince aylık 45 lira, gebelik döneminde aylık 45 lira, çocuk için aylık 45 lira, 12 ay boyunca iki ayda bir toplu ödeme yapılmaktadır.

Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu muhtaç hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yönelik düzenlenen programda anneye aylık 150 lira ödeme yapılıyor. Çoklu doğum ikiz, üçüz ve ya daha üstü anlamına geliyor.

Bu yardıma başvuru yapabilmek için vatandaşların “Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olması” gerekmektedir.

15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumları kapsayan doğum yardımında her çocuk için ayrı para ödemesi yapılır. Birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca annelere rapor parası, süt parası, yarım gün çalışma gibi destekler de verilmektedir. Bu ödemelere ilişkin tablo ise şöyle:

BAŞVURU DETAYLARI

Rapor parası, yarım gün çalışma ve emzirme ödeneği başvuruları çalışan kadınlara yapıldığı için başvurular SGK üzerinden yapılmaktadır. Diğer yardımlar için başvurular da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl – İlçe Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler