Ekonomi

Devletten Vatandaşlara Nakit, Kira ve Gıda Yardımı ! İşte Başvuru Formu

Devlet tarafından vatandaşlara salgından dolayı 1000 lira sosyal destek ödemesi yapılıyor. Bunun yanı sıra devlet tarafından kiracılara kira yardımı yapılırken gıda yardımı da yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada yardıma ihtiyacı olan vatandaşların başvurusunu yapması gerektiği belirtildi.

Corona virüsü salgını kapsamında ekonomik olarak sıkıntı çeken vatandaşlara devlet tarafından önemli destekler veriliyor. Bunlardan bir tanesi de pandemi sosyal destek ödemesi adı altında vatandaşlara 1000 lira veriliyor. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapıldı ve Biz Bize Yeteriz kampanyasından gelen yardımlarla vatandaşlara sosyal destek ödemeleri yapıldığı vurgulandı.

Bu yardım için başvurular e Devlet üzerinden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılıyor. Başvuru yapmak isteyen adayların aşağıda bulunan sayfa üzerinden giriş yaparak başvurularını yapabileceklerdir.

KİMLER YARARLANAMAZ?

E Devlet sosyal yardım sayfasına gidildiğinde karşımıza çıkan ekranda, pandemi 1000 TL sosyal destek başvurusunun devam ettiği belirtildi ve üçüncü faz destek ödemesi için başvuruların alındığı vurgulandı. Bu doğrultuda aşağıdaki şartların dışında kalan vatandaşlara ödeme yapılıyor.

1000 TL ‘lik yardım için değerlendirmeler kişiye göre değil evde yaşayanlara göre yapılacak. Bir evden sadece bir kişi başvuru yapabilecek. Aynı haneden çok başvuru olabilir ama o evde yaşayan sadece 1 kişiye 1000 TL verilebilecek.

Korona nakdi yardımıını daha önce almayanlara verilecek. 1. ve 2. faz kapsamında 1000 TL yardım alanlar, bu destekten faydalanamayacak.

5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamında olan kamu işçilerine nakdi yardım yapılmayacak.

5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamında olan memurlara da nakdi yardım yapılmayacak.

SGK ‘dan gelir ya da aylık alan emekliler de 1000 TL korona nakdi yardımından faydalanamayacak.

İşsizlik maaşı alanlara 1000 TL verilmeyecek.

Kısa çalışma ödeneği alanlara verilmeyecek.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar BURAYA tıklayınız.

SOSYAL YARDIM AÇIKLAMASI

Verilecek olan sosyal destekler hakkında yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Bu hizmeti kullanarak, ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici veya belirlenecek süreler için verilen ekonomik destek talepleri için ön başvuruda bulunabilirler. Bu hizmetten yararlandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir. İzlemelerde hizmetin devamı veya sonlandırılması değerlendirilmektedir.”

Kira yardımı ve diğer yardımlar da e-Devlet üzerinden başvuru alınmaktadır.

Kira yardımı başvurusu için TIKLAYIN.

İlgili Makaleler