Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Lübnan’da duyurdu: “Ben Türkmenim” diyen herkese Türk Vatandaşlığı verilecek!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan Beyrut’ta yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır. Ben Türkmenim diyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Lübnan Beyrut’ta 4 Ağustos tarihinde meydana gelen patlama sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Türk vatandaşlarının bulunduğu mahalleyi ziyaret etti. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Lübnan’da ve dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın, Türklerin ve Türkmenlerin de sonuna kadar yanındayız. ‘Ben Türk’üm, Türkmen’im’ deyip de vatandaşlığı olmayan, vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz, bu Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır” ifadelerini kullandı.

Her türlü desteğimizle yanınızdayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başsağlığını ileten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en kalbi selamlarını tüm Lübnanlılara iletiyoruz. Çocuğundan gencine ve yaşlısına tüm Lübnanlıların tekrardan başı sağ olsun, geçmiş olsun. Bizler sizi çok seviyoruz. Lübnan’ı seviyoruz, Lübnanlıları seviyoruz. Buradaki patlama bizi en az sizin kadar derinden etkiledi. Derinden yaraladı, yaralarınızı sarmak üzere buradayız. İlk andan itibaren Türkiye olarak yanınızdayız arama-kurtarma ekiplerimizle, gıda yardımlarımızla, doktorlarımızla, her türlü desteğimizle ve hastanelerimizle yanınızdayız.” dedi.

154 kişinin hayatını kaybettiği 6 bin kişinin yaralandığı patlamayla sarsılan Lübnan’da AFAD ve Türk Kızılay ekiplerince yardım çalışmaları yürütüyor.

İlgili Makaleler