Personel Alımı

Dışişleri Bakanlığı 2021 Kış Dönemi’nde stajyer alımı için ilan verdi!

Dışişleri Bakanlığı, Bakanlık çalışmalarını tanıtmak ve Mütercim-Tercümanlık mesleğine ilgi duyan gençlere deneyim kazandırmak amacıyla stajyer alım ilanı verdi. Bakanlık tarafından verilen ilanda, üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık ile Dil ve Edebiyat Bölümlerinde okuyan öğrencilerin kabul edileceği bildirildi. Gerekli şartları sağlayan adayların, 20 Kasım 2020 tarihine kadar işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

Dışişleri Bakanlığı, Mütercim-Tercümanlık ile Dil ve Edebiyat Bölümlerinde okuyan gençlere sevindirici bir haber verdi. Bakanlık resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan ilanla çok iyi derecede yabancı dil bilen stajyer öğrenci kabul edeceği ifade edildi.

Hangi dil gruplarından alım yapılacak?

Staj programı, üniversitelerin yarıyıl tatil dönemini de kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek olup, stajyer alımı aşağıdaki dil gruplarına göre ve belirtilen sayıda yapılacaktır:
İngilizce (3)
Fransızca (3)
Arapça (2)
Almanca (2)
Rusça (2)
İspanyolca (2)
Portekizce (2)
Farsça (2)
Çince (2)

Kimler kabul edilecek?

Staj programına, üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık ile Dil ve Edebiyat bölümlerinde okuyan en az 3.50 ortalama notuna sahip 3. ve 4. Sınıf ve aynı zamanda Yüksek Lisans/Doktora öğrencileri kabul edilecektir.

Başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak?

Başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi kart hamili olması gerekmektedir. Staj programı, başvuru yapan adayın 4 Ocak 2021 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında, dilediği zaman diliminde sömestr tatili tarihine veya zorunlu staj süresine göre en az 2 hafta en fazla 4 hafta sürecek olup, ancak bu süre zarfını (Adayın başvuru yaparken bildireceği süre kastedilmektedir) eksiksiz tamamlayanlara staj belgesi verilecektir.

Bu şartları taşıyan adayların stajın zorunlu olup olmadığım belirtmek suretiyle özgeçmişlerini, öğrenci belgelerini, transkriptlerini, bölümünden alacağı bir referans mektubunu ve nüfus cüzdanı fotokopilerini taratıp 20 Kasım 2020 tarihine kadar trcd@mfa.gov.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Bakanlık gerekli gördüğü takdirde mülakat yapabilecektir.

İlgili Makaleler