Gündem

Diyanet’ten Cenazeler İçin Açıklama: Olabildiğince Az Kişi Katılmalı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, şu an yaşadığımız bu zorlu dönemlerde merak edilen sorulardan biri olan salgın hastalık zamanında cenaze ve defin işlemlerinin nasıl gerçekleştirilir sorusuna cevap niteliğinde bir açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının olabildiğince az sayıda kişiyle ve bekletmeden kılınması tercih edilmelidir” diye bir açıklama yaptı ve kefenle defnedilmenin tehlikeye yol açtığı durumlarda ceset torbası veya tabutla defnedilmenin caiz olduğunu belirtti.

Açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi:

OLABİLDİĞİNCE AZ KİŞİYLE KILINMALIDIR

“Müslümanların vefat eden din kardeşlerine karşı yerine getirmeleri gereken dini vecibelerinin başında cenazelerinin yıkanması, kefenlenmesi ve namazlarının kılınması gelmektedir. Yıkanıp kefenlendikten sonra cenaze namazının kılınması farz-ı kifayedir. Bu görev bazı Müslümanlar tarafından yerine getirildiği takdirde diğerleri sorumluluktan kurtulur. Cenaze namazının kılınması için belirli bir vakit yoktur. Hazırlanmış olan bir cenazenin bekletilmeden namazının kılınıp defnedilmesi esastır. Salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının olabildiğince az sayıda kişiyle ve bekletmeden kılınması tercih edilmelidir. Ayrıca hastalığın bulaşmaması için gerekli tedbirler alınmalı, bu bağlamda cenaze namazına iştirak edenler arasında yeterince mesafe bırakılmalıdır. Bu durumda birden fazla cenaze varsa hepsi için tek bir namaz kılınması yeterlidir. Hastalığı bulaştırma riski sebebiyle yetkililerce hemen defnedilmiş olan cenazenin namazı daha sonra kabrine karşı birkaç kişiyle kılınabilir.”

HALA RİSK VARSA ŞUNLAR YAPILMALI

Corona virüs gibi bir salgın meydana geldiğinde bulaşma tehlikesinden dolayı gerekli tedbirlerle cenazenin usulüne göre kefenlenmesi ve defnedilmesinin gerekildiğinin altı çizildi. Eğer bütün önlemlere karşı bulaşıcı hastalığın yayılma riski devam ediyorsa şunlar yapılmalı denildi:

“Uzaktan cenaze üzerine su tutularak veya serpilerek yıkama işlemi gerçekleştirilir. Bu uygulamanın da riskli olduğu durumlarda yetkililerin de talimatlarına uyularak koruyucu kıyafetlerle cenazeye teyemmüm aldırılır. Cenazeye teyemmüm yaptırılmasının da hastalığın bulaşması açısından riskli olduğu hallerde zaruret sebebiyle teyemmüm de terkedilir ve o haliyle namazı kılınarak defni sağlanır. Cenazelerin geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin de riskli olduğu durumlarda, ceset torbası veya tabutla defnedilmesi de caizdir. Zaruretten kaynaklanan bütün bu uygulamalarda Müslüman kardeşimize karşı son dini vazifemizi yaptığımız bilinci ile hareket edilmelidir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir