Gündem

Diyanet’ten kurban uyarısı: Bunu yapmak caiz değil!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu kurbanlıklar hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Diyanet’ten yapılan açıklama ile kurbanlıktan elde edilen et, sakatat, deri, yün ve süt gibi ürünlerin satmanın caiz olmadığı bildirildi.

Bu sene Kurban Bayramı için vatandaşlar heyecanlı bekleyişlerini sürdürürken Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu yazılı bir açıklamada bulundu. Diyanet İşleri tarafından vatandaşlar, kurbanlıktan elde edilen et, sakatat, deri, yün ve süt gibi ürünleri satmanın caiz olmadığı konusunda uyarıldı.

Diyanet İşleri’nin konuya ilişkin açıklamasında, “Hz. Peygamber, ‘Kim kurbanını derisini satarsa, kurban kesmemiş gibidir.’ buyurmuştur. Bu itibarla kurban organizasyonu yapan kurumların da, kurbanlık hayvanın etlerini ve diğer parçalarını satmamaları, bunları ya hisse sahibine ya da onun rızası doğrultusunda dinen bağışlanması caiz olan şahıs veya hayır kurumlarına ulaştırmaları gerekir” denildi.

Diyanet İşleri’nden yapılan bilgilendirme açıklamasının devamı ise şöyle:

“Bununla beraber kurban etlerinin satılarak bedelinin söz konusu yerlere harcanabileceğini muhtevi Kurul Görüşü, ilgili kişi ve kurumlar tarafından etlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması planlanarak gerekli çaba ortaya konulduğu halde, farklı nedenlerle fakirlere ulaştırılma imkanının sağlanamadığı ve telef olma tehlikesiyle karşılaşıldığı durumlara özel ve zarurete dayalı olarak verilmiş istisnai bir hükümdür. Bu nedenle belirli özel durumlara has bu görüşün, gerekçeleri ve verildiği şartlar dikkate alınmadan kapsamının genişletilerek henüz planlanma aşamasında kurban etlerinin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından satılması doğru değildir. Netice itibarıyla Kurulumuzun kurban etlerinin satılabileceğine yönelik cevaz hükmü yukarıda açıklandığı üzere istisnai durumlarla ilgili olup, vekaletle kurban organizasyonu yapan kuruluşların henüz planlama aşamasında kurban etlerini satıma konu etmesi caiz değildir”

İlgili Makaleler