Gündem

Doç. Dr. Demir Uyardı: Yanlış Maske Ve Eldiven Covid-19 Bulaşmasını Kolaylaştırır

Corona virüs (Covid-19) salgınında en çok merak edilen ve sık sık tartışılan sorulardan bir tanesi ise maske ve eldiven her zaman takılmalı mı oldu. Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Güray Demir, eğer maske ve eldiven yanlış kullanılırsa yarardan çok zarar getireceğini yani daha çok virüs bulaştırabileceğini vurguladı.

Doç. Dr. Güray Demir, bitkisel maddelerin tüketimi virüse karşı koruyor bilgisine dair bir açıklama yaptı ve açıklamada, zencefil gibi bitkilerin tüketimine ilaçmış gibi düşünülmemesinin altını çizerek yanlış bir kullanımda karaciğere ağır zarar verebileceğini belirtti. Doç. Dr. Demir, yüksek miktarda C vitamini tüketiminin corona virüse olan etkisinden bahsederken şöyle konuştu:

“Yüksek doz C vitamini kullanımı daha önce de akut solunum sıkıntısı sendromunda çok tartışılan bir konuydu. Bunun çok fazla bir fayda sağlamayacağına yönelik araştırma sonuçları daha fazla. Şu anda genel yaklaşım C vitamininin mucizevi bir ilaç olamayacağı yönünde. Faydası olsa bile ‘kesin, kanıtlanmış’ bir fayda sağlamayacağı yönündeki bilgiler daha fazla.”

DESTEKLEYİCİ ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN

“Zencefil gibi ya da tedaviye destek olabilecek diğer ürünlerin kullanılmasında çok dikkatli olmak gerekir. Size yarardan çok bazen zarar da getirebilir. Hastalığın ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz böyle bir salgın sırasında ise bu tür destekleyici ürünleri kullanmak konusunda çok dikkatli olmak gerekebilir. Ciddi karaciğer ve böbrek yetmezliklerine sebep olabilir bu tür bitkisel ürünler.”

YANLIŞ MASKE KULLANILIRSA ENFEKSİYON DAHA KOLAY BULAŞIR

Eğer maske yanlış kullanılırsa yarardan çok zarar getireceğini ve virüs bulaşma ihtimalini artıracağını vurgulayan Demir, şunları aktardı:

“Son günlerde önemli konulardan biri de maskenin yanlış kullanımı. Yanlış maske kullanmak enfeksiyonun daha kolay bulaşmasına neden olabilir. Elimde basit bir cerrahi maske var diyelim. Öncelikle maskeyi yüzümüze doğru oturtturmamız gerekiyor. Maskenin yukarıdan ve yanlardan hava almaması gerekiyor. Maskenin ön yüzünde küçük hava kanalları var. Bunların büyüklüğüne bağlı olarak ortamdaki partiküller maskenin ön yüzüne yapışır ve sizin solunum yolunuza girmez. Bundan dolayı tıbbi bir maske olmalı.”

KUMAŞ MASKELERİN KORUMA ÖZELLİĞİ YOK

Doç. Dr. Güray Demir, “Kumaştan yapılmış ve kumaş açıklığının ne olduğunu bilmediğimiz ürünler sizi korumaz. İkincisi bunların kullanım ömrü ise basit maskelerde 3 saat ile sınırlıdır. N95, N97 gibi daha özellikli maskelerde ise 6 ila 8 saate kadar korur” dedi ve ekledi: “Bu süre sonucunda maskeler koruyucu özelliğini kaybederler. Bundan sonra, bunun kullanılmaya devam edilmesi üstünde biriken virüsleri ve virüs parçacıklarını sizin daha kolay almanıza neden olur. Ayrıca maske kullanırken virüsün bulaşma şekli sadece hava yoluyla olmaz. Eğer maske kullanırken sürekli maskeye dokunursanız, sürekli takıp çıkarırsanız sizi korumaktan çok daha kolay enfekte olmanıza neden olur. Market gibi riskli ortamlarda maske kullanabilirsiniz ama ortama girdiğiniz zaman maskeyi takmanız ve çıktıktan sonra da bir poşete koyarak ve poşetin ağzını bağlayarak çöpe atmanız gereklidir. Normal çöp gibi atılamaz çünkü tıbbi atık niteliğindedir.”

YANLIŞ KULLANIM ENFEKTE OLMANIZA YOL AÇAR

Sözlerini eldiven kullanımı hakkında bilgiler vererek sonlandıran Doç. Dr. Demir, “Eldiven de yanlış kullanımda korumaktan öte bulaştırıcılığı arttırıyor. Eldiveni çok uzun süre elinizde tutuyor, eldivenle her yere dokunuyor ve onu yıkamadan yüzünüze, maskenize değdiriyorsunuz. Elde virüs partiküllerinin tutunma olasılığı plastik yüzeylerden daha düşüktür. O nedenle yanlış kullanımı sizi korumaktan öte enfekte olmanıza neden olur” diye konuştu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir