Ekonomi

Dolar Kuru Sert Yükseldi: 6 Liranın Üzerine Çıktı !

Dolar kuru bir süredir 6 liranın altında seyrediyordu ancak yaşanan son gelişmeler kapsamında 6 liranın üzerine çıktı. DDK'nın swap adımı ve kamuların TL'ye desteği kurdaki yükselişi sınırlandıran önemli bir etken oldu.

Dolar kuru bir süredir 6 liranın altında stabil bir şekilde seyrediyordu ancak yaşanan son gelişmeler kapsamında 6 liranın üzerine çıktı. Kur Cuma günü 6,05 seviyesinden dün 5,97 seviyesine gerilemişti ancak yeniden yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinde, İdlib’deki alçak saldırıya misliyle karşılık verileceği ve Türkiye’nin Suriye’de gösterdiği kararlılıktan vazgeçmeyeceği vurgulandı. İdlib’te beş Türk askeri rejim askerleri tarafından haince şehit edilmişti.

Konu ile ilgili olarak Londra swap piyasalarında gecelik vadede lira faizleri dün %75’e kadar yükseldi. Ancak gecelik faiz bu seviyelerde kalıcı olmadı. İlgili faiz 2019 ilk çeyrek sonunda kısa bir süre için 1,200 puana kadar çıkmıştı.

DOLAR NE KADAR?

Saat 10:12 itibari ile dolar kuru 6,02 seviyesinde bulunuyor. Bunun yanı sıra Euro ise 6,57 seviyesinde bulunuyor.

Dolar kurundaki artışa göre Uzmanlar, ABD’de ekonomik aktiviteye ilişkin olumlu veriler gelse de Çin’de corona virüs salgınına ilişkin haber akışının küresel piyasalarda dalgalı bir seyrin izlenmesine neden olduğunu söyledi.

Ayrıca uzmanlar bugün yurt dışında Euro Bölgesi yatırımcı güven endeksi verisi, Suriye’ye ilişkin gelişmeler ile Çin’de corona virüse dair haber akışının da gündemdeki yerini koruduğunu ifade ederek teknik açıdan dolar 5,96 liranın destek olarak izleneceği belirtildi. Ayrıca uzmanlar 6,05 seviyesinin direnç konumuna geldiği ifade edildi.

Son gelişmeleri Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir