Gündem

DSÖ corona virüsü ‘pandemi’ ilan etti! Vatandaşlar “pandemi nedir?” sorusu araştırıyor!

Son olarak Türkiye’de de tespit edilen corona virüsü hakkında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından açıklama geldi. DSÖ yaptığı açıklamada, "Pandemi tehdidi çok gerçek oldu." ifadelerini kullandı. Bu açıklamadan sonra insanlar tarafından “pandemi nedir?” sorusu internet sayfalarında araştırılmaya başlandı!

İlk kez Çin Wuhan’da görülen ardından pek çok ülkeye sıçrayan ve son olarak Türkiye’de de tespit edilen corona virüsü hakkında gelişmeler devam ediyor. Neredeyse bütün ülkelere yayılan corona virüsü için Dünya Sağlık Örgütü’nden flaş bir açıklama geldi. . DSÖ corona virüsü salgının artık “pandemi” olarak adlandırılabileceği bildirildi. Bu açıklamadan sonra “pandemi nedir?” sorusu internet sayfaları üzerinden araştırılmaya başlandı. Peki, pandemi nedir? İşte cevabı…

Pandemi nedir?

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır. Virüslerin pandemik olarak sayılabileceği durumlar vardır. Bir virüsün yayılması onun pandemik olarak değerlendirilmesine neden olabilir.

Dünyada eşzamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklar pandemik olarak nitelendirilir. 2009 yılında domuz gribi, pandemik hastalık ilan edilmişti. Uzmanlar, domuz gribi nedeniyle yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini söylüyor.

Hastalığın Pandemi Sayılması için kriterler:

Yeni bir virüs olması,
İnsanlara kolayca geçebilmesi,
İnsandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması,
Bazı sağlık uzmanları, koronavirüsün tüm bu kriterleri karşılamaya başladığı görüşünde.
Tarihte Kara veba, Kolera, Grip, Tifo, Domuz gribi bu hastalıklar arasında yer almıştır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir