Gündem

DSÖ İçin Soruşturma Kararı Alındı! Covid-19 Süreci İyi Yönetilemedi

Başlangıç noktası Çin'in Wuhan kenti olan ancak bütün dünyaya yayılarak salgına dönen Covid-19 virüsü sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), uzun süredir eleştirilerin odağındaydı. Bu doğrultuda Covid-19 salgını ile mücadele sürecini iyi yönetemediği için DSÖ'ye soruşturma başlatılacağı belirtildi.

Çin tarafından kendilerine yapılan yoğun baskılar sonucu DSÖ’nün Covid-19 salgınını bütün dünyaya geç açıkladığı yönünde iddialar gündemi meşgul ediyor. Bu sebeple de bağımsız uluslararası bir soruşturmanın başlatılacağı ve DSÖ’nün bu süreçte her attığı adımın inceleneceği belirtildi.

194 ÜLKEDEN 100’Ü ONAYLADI

DSÖ’nün bağlı olduğu en üst düzeyde bulunan ve kararların alındığı organ olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73. toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya katılan 194 ülkenin 100 tanesi, DSÖ’nün Covid-19 salgını sürecindeki yöntemlerinin denetlenmesini kabul etti.

Avrupa Birliği’nin arkasında durduğu önergede, Dünya Sağlık Örgütü için “tarafsız ve detaylı” bir soruşturma gerçekleştirilmesi destekleniyor. DSÖ için başlatılacak soruşturma yakın bir zamanda devreye sokulacak.

MADDİ DESTEĞİ KESERİZ

Alınan soruşturma kararı, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Dünya Sağlık Örgütü’ne ilettiği ültimatom içeren mektuptan sonra açıklandı. Başkan Trump, DSÖ’nün süreci iyileştirmeye yönelik çalışmalar başlatmazsa maddi olarak desteklemeyi bırakacaklarını belirtmişti.

DSÖ, Covid-19 salgını sürecinde dünyaya önemli noktaları açıklamakta geç kaldığına dair söylemlerin hedefi olmuştu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler