Gündem

DSÖ Salgının Bitmesi İçin Kritik Açıklama: Tarih Verildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. DSÖ tarafından yapılan açıklamada bu salgınının 2 yıldan daha kısa sürede bitmesinin beklendiği vurgulandı.

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısının 22 milyonu, ölü sayısının da 780 bini geçtiği ifade edildi.

Salgında sadece vaka ve ölüm sayısının önemli olmadığını anlatan Ghebreyesus, ayrıca hastaneye yatış ve yoğun bakım hastalarının sayısında artış olduğunu, bunun sağlık sistemleri üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu ve diğer sağlık hizmetlerinin aksadığına dikkati çekti.

2 YIL DETAYI

Ghebreyesus yaptığı açıklamalarında 1918’de ortaya çıkan İspanyol gribinin iki yılda sona erdiğini belirtti. Bu doğrultuda yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Fakat gelişmiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla bu salgının iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz.”

AŞI AÇIKLAMASI

Aşı bulunana kadar hiçbir ülkenin mevcut durumu sürdüremeyeceği uyarısında bulunan Ghebreyesus, şöyle konuştu:

“Aşı hayati bir araç olacak ve mümkün olan en kısa sürede aşı bulunmasını umuyoruz. Ancak bir aşımızın olacağının da garantisi yok ve aşımız olsa bile bu pandemiyi tek başına sona erdirmeyecek. Hepimiz şu an sahip olduğumuz araçları kullanarak bu virüsü kontrol etmeyi ve yönetmeyi öğrenmek zorundayız. Kendimizi ve birbirimizi güvende tutmak için günlük yaşamlarımızda gerekli olan düzenlemeleri yapmalıyız.”

İlgili Makaleler